Bartłomiej Machacz
licencjat



Temat pracy artystycznej: Koncepcyjna adaptacja domu towarowego Feniks w Świebodzinie na funkcję mieszkalno - usługową. Zachowanie charakterystycznego punktu miasta
Budynek domu towarowego Feniks mieści się w miejscowości Świebodzin przy głównej ulicy miasta ul. Józefa Piłsudzkiego. Na przełomie wieków zakończył swoją świetność stając się opuszczonym i nieużtkowanym ogromnym obiektem. Jego powierzchnia dochodzi do blisko dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Niewykorzystany budynek znajduje się w samym centrum miasta stanowiącego ważny punkt logistyczny na mapie Europy. Niestety układ budynku od wielu lat odstrasza inwestorów skąplikowanym planem oraz ewentualnymi kosztami rozbudowy.Głównym założeniem adaptacji domu towarowego Feniks jest pokazanie na przykładzie lokalu usługowego oraz trzech mieszkań możliwie jak najbardziej funkcjonalnego rozkładu przestrzeni mieszkanych oraz usługowych w budynku o niefunkcjonalnym planie.
Problemami projektowymi, z którymi musiałem się zmierzyć były:
- Mała ilość prostych kątów oraz ukośne ustutuowanie całego obiektu
- Wąska, zakręcająca i długa część budynku stanowiąca znaczą jego powierzchnię
- Znikoma ilość okien doświetlających wnętrze z dwóch stron: zachodniej i północnej
Jedynie dwa piony kanalizacyjne na powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych.
Pierwotna funkcja obiektu pozostawiła otwarty plan z wysokimi sufitami oraz niewielką ilość wewnętrznych ścian nośnych co w znaczym stopniu uprościło rozmieszczenie pomieszczeń.
Nowe wnętrza domu towarowego Feniks w centrum miasta przy głównej ulicy są czymś w rodzaju oazy spokoju oraz wyciszenia. Wnętrza budynku mają umożlwić przyszłym ich mieszkańcom oderwanie się od wszechobecnego miejskiego zgiełku. Cel ten starałem się uzyskać ograniczając ilość materiałów, tekstur, mebli oraz dodatków do minimum, tworząc w ten sposób przestrzenne niczym nie rozpraszające wnętrza. Znikoma ilość wyposażenia meblarskiego, ograniczona do wyselekcjonowanych mebli przyczyniła się do uzyskania przestronnych wnętrz.
Materiały użyte w projekcie to przede wszystkim natura jej kolory oraz tekstury. Starałem się tworzyć z myślą ''zero kompromisów'' jeżeli kamień to naturalny, drewno prawdziwe, a wszystko najwyższej jakości.
Ze skąplikowanego budynku powstało miejsce będące wizytówką miasta, idealne dla wymagających klientów ceniących sobie wysoką jakość we wnętrzach.
Na planie parteru o powierzchni 250 m² powstało przestronne biuro oraz funkcjonalne mieszkanie. Poziom parteru w domu towarowym Feniks, tak jak każdy z pozostałych, charakteryzuje się wąskim i długim ciągiem. W pierwotnej funkcji był wykorzystywany do komunikacji, co stanowi wyzwanie przy zmianie funkcji na mieszkalno-usługową. Pierwotna funkcja handlowa charakteryzuje się niewielką ilością okien, co skutkuje małą ilością światła dziennego.
Jasna paleta barw i materiałów użytych do wnętrz oraz ich wyposażenia została wykorzystana dla rozświetlenia dość ciemnych pomieszczeń. Trudności związane z ciężko ustawym planem budynku rozwiązałem dzięki sporej ilości stolarki meblowej własnego projektu. Mieszkanie oraz biuro zostały wyposażone w dogodną ilość miejsc do przechowywania, co przekłada się na komfortowe funkcjonowanie. Zastany wąski plan parteru niejako wymuszał amfiladowe ułożenie pomieszczeń, niemniej jednak ostatecznie udało mi się ten problem rozwiązać, minimalizując ilość przechodnich przestrzeni.
Na planie pierwszego piętra o rozkładzie bliźniaczym do parteru powstały dwa komfortowe mieszkania o powierzchni 250 m². Tak jak w przypadku niższej kondygnacji, trudnością była zmiana funkcji oraz podłużne, wąskie wnętrza, które były największym wyzwaniem.
Projekt mieszkań na tym poziomie, ze względu na większą ilość światła, umożliwiał użycie odważniejszych materiałów i większej ilości wzorów w postaci mozaik, tapet czy też stali nierdzewnej.
-Przestronne mieszkanie dla czteroosobowej rodziny o wysokim standardzie wykończenia, niebanalnych kształtach i wyszukanych rozwiązaniach.
-Mieszkanie dla dwojga z ciekawym zestawieniem materiałów.
Na planie opisywanego piętra żadne pomieszczenie nie jest przechodnie mimo trudnej przestrzeni pierwotnej. Funkcjonalny rozkład został zachowany, a mieszkania posiadają dużą ilość miejsc do przechowywania i sporo wolnej przestrzeni do użytku codziennego.