Damian Mejor
Bełkot prawdy
„BEŁKOT PRAWDY”
opis pracy dyplomowej praktycznej.
Realizacja pracy dyplomowej składa się z: trzech uszytych ręcznie maskotek przedstawiających polityków, gazety z treściami satyrycznymi oraz wideo stylizowanego na program informacyjny zawierające reklamę maskotek.
Tytuł jest swojego rodzaju grą z odbiorcą i nawiązuje do sytuacji, w której społeczeństwo w wyniku natłoku informacji samo musi doszukiwać się prawa i sprawiedliwości. Media tworzą szum informacyjny, to prowadzi do dezinformacji i wprowadza obywateli w błąd. W swoich działaniach nawiązuję do wydarzeń ze sceny politycznej, uważam, że oprócz wychowania i religii to właśnie polityka ma największy wpływ na kształtowanie społeczeństwa. Politycy tworzą system i mogą zmieniać prawo – to wielki przywilej, ale też ogromna odpowiedzialność.
Wykorzystałem satyrę, bo uważam ją za podróż, która pozwala nam głębiej poznać aktualne problemy a dzięki przystępnej formie pozwala dotrzeć do szerszej publiczności. Władza może być postrzegana negatywnie lub pozytywnie w zależności od tego kto kreuje przekaz. Każdy może manipulować i tworzyć irracjonalne narracje, żeby pokazać rzeczywistość w wygodny dla siebie sposób. Od nas zależy komu zaufamy i czy staniemy po jednej ze stron barykady. Codzienność potrafi zadziwiać, a nasze poglądy mogą ulegać zmianom.
Uważam, że Polacy mają duże poczucie humoru, ale zapominają o tym przez podziały. Kiedy czegoś nie rozumiemy i się boimy można to wykorzystać w celach politycznych. Rozbitym społeczeństwem łatwiej sterować.
Prawda jest ważna, manipulowanie nią zaburza funkcjonowanie społeczeństwa. Jeśli osoby sprawujące władze szafują prawdą to ludzie z biegiem czasu przestają im wierzyć.
Stworzyłem maskotki polityków i opatrzyłem je sloganem „Przytul polityka by już nie był zły”. Chciałem rozładować tym ciągle narastające napięcie. Dodatkowo forma maskotek ma przypominać, że rządzący zależą od poparcia obywateli.