PRACA LICENCJACKA
Zuzanna Paszkowska
Nastroje
Nastroje
Praca nad moją artystyczną częścią realizacji dyplomowej rozpoczęła się od rozważań na temat uczuciowości ludzkiej. Zastanawiałam się czym kierują się ludzie przy pode- jmowaniu wyborów, także tych pozornie nieodpowiednich moralnie. Myślałam też o lud- ziach, o których mówi się, że kierują się rozumem. Według mnie każdy ma indywidualne powody postępowania, które opierają się na emocjach. To emocje są podstawą ich działa- nia, tym co zarazem łączy ich i dzieli. Jest to ten pierwiastek, który łączy społeczeństwo w całość a jednocześnie sprawia, że powstają wewnętrzne konflikty. Bywa, że dana emocja jest dzielona przez większą grupę społeczną. Ludzie dzielą się nią i wymieniają tworząc og- niska danego nastroju we wspólnym celu. Jednolitość emocjonalna istnieje tylko w utopi- ach i dystopiach. Moim zdaniem w dużym, funkcjonującym społeczeństwie nie może mieć miejsca.
Mandala jest formą wywodzącą się z buddyzmu. Sztuka jej tworzenia polega na usy- pywaniu z piasku skomplikowanych wzorów – symboli wszechświata. To połączenie kwadratu i koła z centralnym punktem, który zarazem jest jego początkiem jak i końcem. Koło symbolizuje sferę zewnętrzną, niebo, transcendencję i nieskonczoność, natomiast kwadrat – sferę wewnętrzności i to, co związane z ziemią i czlowiekiem. Każda mandala wyraża inne, głęboko zakorzenione w religii Buddyjskiej zjawiska i prawdy. Praca nad nią to forma głębokiej medytacji. W swojej pierwotnej formie od razu po usypaniu zostaje zniszczona. Moim zdaniem można ten proces oraz jego symbolikę porównać do społec- zeństwa i procesów w nim zachodzących. Społeczeństwo, które dla wielu ludzi jest całym światem, które mimo podobieństw nie może być stałe i jednolite jednocześnie tworzy nie- jaki rytm i cechuje się regularnością. W mojej pracy chcę rozłożyć społeczeństwo na czyn- niki pierwsze a następnie przedstawić różne jego stany i nastroje, hierarchię, połączenia i różnice. Regularność prac, mimo, że często zaburzona ukazuje, że każdy z ludzi ma swoich towarzyszy w danym stanie czy sytuacji. W mojej interpretacji spróbuję ukazać sytuacje społeczne możliwe i często występujące.
Jest to cykl sześciu mandal o wymiarach mniej więcej 140 x 140 cm stworzonych z syl- wetek ludzkich wykonany w technice sitodruku. Każda z tych części kolorem, dynamiką
postaci oraz układem koresponduje ze stanem, który ukazuje. Są to:
1. Dobrobyt
2. Wybory
3. Kryzys
4. Bunt
5. Żałoba
6. Święta