Grażyna Marchewka
licencjat



Opis części artystycznej
Praca dyplomowa obejmuje koncepcję modernizacji wnętrza budynku prywatnego znajdującego się we wsi Wiry w powiecie świdnickim w województwie dolnośląskim. Miejscowość znajduje się w Ślężańskim Parku Krajobrazowym i graniczy z wieloma lasami, polami i punktami turystycznymi, dzięki czemu jest to szczególnie atrakcyjna okolica.
Zaproponowane zmiany w projekcie mają na celu stworzyć nową przestrzeń dla młodej, nowoczesnej rodziny z trójką dzieci, która zgiełk miasta postanowiła zmienić na dom w cichej okolicy z widokiem na wzgórza i pola.
Główną myślą aranżacji obiektu było stworzenie miejsca, które będzie łączyć ze sobą nowoczesny styl, elegancję i funkcjonalność, zachowując przy tym przytulność i odczucie rodzinnego ciepła. Dlatego też kolorystyka wnętrz zachowana jest w stonowanych barwach z dodatkiem naturalnego drewna.
Wiodącym celem niniejszej pracy jest modernizacja domu jednorodzinnego w Wirach w Ślężańskim Parku Krajobrazowym. W projekcie przyjęto model 5-osobowej rodziny z kotem jako model, dla którego projektowany jest dom. Głównym, założeniem projektowym było stworzenie nowoczesnej przestrzeni, która będzie uwzględniać zmienność potrzeb wynikających ze zmiany wieku mieszkańców oraz ich liczby - zapewnienie miejsca dla seniora, który na pewnym etapie życia może wymagać opieki i wprowadzić się do tego domu. Aby projektowane wnętrze było w pełni funkcjonalne przeprowadziłam rozmowę z obecnymi mieszkańcami, aby dowiedzieć się co według nich się sprawdza w obecnym stanie obiektu, a co można zmienić.
Drugim założeniem projektu jest zaprojektowanie wnętrza domu tak, aby kojarzyło się ono z ogniskiem domowym. W tym celu w sercu domu zaprojektowano jadalnię, która otwiera się na duży salon. To tutaj codziennie gromadzą się domownicy i spędzają wspólnie czas. Jest to rodzinne miejsce spotkań w święta, podczas różnych uroczystości, czy przy codziennych posiłkach. Przy dużym stole dzieci mogą wspólnie się uczyć z rodzicami, czy grać w gry planszowe. Duży rozkładany stół daje możliwość zapraszania gości bez obawy, że zabraknie dla kogoś miejsca. W odniesieniu do rodzinnego ciepła w salonie zaimplementowany został kominek, który symbolicznie będzie tworzył przyjemny klimat i jednocześnie będzie mógł być dodatkowym źródłem ciepła, gdy w wiosce zabraknie prądu.
Zaplanowane w projekcie wnętrze ma być również eleganckie i korespondujące ze spokojną okolicą. W tym celu kolorystyka zachowana jest w bielach, beżach i przełamana jest naturalnym drewnem oraz czarnymi dodatkami. Wnętrza ozdabiają również rodzinne fotografie i różnorodne rośliny doniczkowe, podkreślające charakter obiektu.