Bartłomiej Kaczmarek, praca dyplomowa magisterska, 2024
Symulowane konteksty pewnej teorii

Projekt wraz z upływem czasu zmieniał się, wzbogacany o kolejne faktury, kolejne działania, elementy, które budowały całość pracy. Działanie czasu na przestrzeni koncepcji projektu dało o sobie znać, początkowe pomysły zostały kompletnie zmienione wraz z kolejnymi konsultacjami, rozmowami i przemyśleniami, które podczas pracy powstawały. Jest jednak jedna rzecz, która od samego początku nie została zmieniona, czyli moje rozumienie czasu. Projekt opiera się na przedstawieniu mojej perspektywy, wizji tego, jak postrzegam czas, którego temat ostatnimi laty bardzo mnie intryguje.
Projekt złożony jest z trzech działań, które finalnie łączą się w jedną całość. Pierwsza część składa się z dwóch poziomych linii: 
górna część – przedstawienie gotowego działania, opisanego w dolnej części. Eksperyment jest cyklem fotografii, przedstawiającym zamrożone jabłko w lodzie, który poprzez upływ czasu, topi się.
dolna część – drewniane ramy, w których umieszczone zostały kartki z opisem działania, które było pewnego rodzaju eksperymentem mającym na celu przedstawienie oddziaływania czasu na naszą rzeczywistość. Opisy powstawały podczas codziennej pracy, co nadało pracy autentyczności. 
Druga część projektu powstała za pomocą wykorzystania innego medium, jakim jest film. Podobnie jak wcześniej, nakręcony został eksperyment ukazujący działanie czasu. Na nagraniu znajduje się szklane, prostokątne naczynie wypełnione do połowy wodą. Do niej został włożony karton, który wraz z upływem czasu zmieniał swoją formę czy fakturę. Nagranie zostało także cofnięte, co stworzyło niekończącą się pętle. Dodatkowym elementem jest także opis pracy, który zapakowany został w fastykułę. 
Trzecim elementem projektu jest grafika, która przedstawia moją wizję czasu, jak kreuje się to w mojej głowie. Za pomocą programu do grafiki 3D, przedstawione zostało wiele linii, które znajdują się w przestrzeni. Każda z nich odpowiada za ciąg wydarzeń, które prowadzone są za pomocą nieskończonej linii czasowej.
Praca dyplomowa pt. Symulowane konteksty pewnej teorii w głównym stopniu porusza tematykę czasu, na którym każda część ma się opierać. Eksperymenty, którymi posługuję się, są dosyć banalne. Wybór jabłka, lodu czy wody do której włożony został kawałek kartonu, są to przedmioty i działania nie wyszukane, które każdy z nas ma pod ręką i może wykonać. Ma to służyć pokazaniu i podkreśleniu tworzącej się teorii na przestrzeni czasu. Pewna myśl pojawia się w głowie, która w początkowym etapie jest prostym zarysem. W tym momencie przystępuję do stworzenia tego, co mam w głowie, nie rozbudowywując pomysłu o kolejne warstwy. Pierwsza i druga część wygląda podobnie, lecz w każdej posługuję się innym medium. W drugiej części dzięki zapisowi wideo mogłem wpłynąć na działanie czasu – odtwarzanie filmu w pętli oraz cofnięcie go w połowie do początku stworzyło wrażenie pewnej rodzaju iluzji panowania nad czasem. Film cały czas odtwarzany – działanie czasu przedstawione jest także podczas oglądania pracy, co może zauważyć sam odbiorca. Natomiast trzecia część projektu będąca panoramicznym wydrukiem jest kompletnie indywidualnym podejściem do tematyki czasu. Posłużyłem się liniami, które symbolizować mają “linie czasowe” – każde wydarzenie niesie ze sobą konsekwencje, które tworzą wcześniej wspomniane linie, rozciągające się w nieskończoność. Na nich wyróżnione są wydarzenia, które miały duży wpływ na kształtowanie się dalszej historii linii. Na całość grafiki nałożony został efekt ziarna, co ma spajać ze sobą całość pracy i nawiązywać do medium fotograficznego. 
Wszystkie działania łączą się w jedną pracę, nawiązują do siebie poprzez wiele elementów, pokazując jak interpretuję czas, posługując się banalnymi eksperymentami oraz własnym przedstawieniem wizji czasu, tworząc w ten sposób pewnego rodzaju symulowaną teorię.

Bartłomiej Kaczmarek



Miejsce ekspozycji: Galeria Na Dole, budynek ISW przy ul.Wiśniowej 10
Elementy składowe pracy:
25 wydruków cyfrowych barwnych na utwardzonym podłożu formatu 20 x 20 cm
25 szkiców koncepcyjnych formatu A4 w drewnianych ramkach
zapis wideo plik mP4 odtwarzany w pętli, tablet
fastykuła (9 szkiców koncepcyjnych formatu A4)
wydruk cyfrowy barwny wielkoformatowy eksponowany w formie instalacji wielkości 700 x 100 cm
Back to Top