Anita Ziułczyk
Niedopowiedziane
Niedopowiedziane

W mojej pracy dyplomowej licencjackiej realizowanej w I Pracowni Fotografii, pt. „Niedopowiedziane”, nawiązuję do komunikatu pomiędzy obrazem a naturą, rezygnuję z rejestracji szczegółów przy pomocy aparatu fotograficznego. Temat mówi o przedstawieniu motywu roślinności, który ma dla mnie znaczenie metaforyczne, przybliża sens przemijania. „Niedopowiedziane” to ukazanie fragmentów roślin w przeróżnych nieoczywistych kadrach, zbliżeniach obumarłej przyrody, zmuszających odbiorcę do przemyśleń. Praca interpretuje tekstury roślinności na różne sposoby, które mają dany przekaz wzmocnić. (...)
Do wykonania fotomonotypii wybrałam kopie zdjęć fragmentów roślin, układając je w abstrakcyjny kolaż, następnie nanosiłam na kalkę techniczną poprzez proces transferu nitro. Częściowo rozwinięty arkusz tworzy kompozycję otwartą, sprawiającą wrażenie niedokończonej /niedopowiedzianej, oraz ukazuje możliwość kontynuacji do dalszego tworzenia. U dołu wiszącej kalki z rolki z naniesionymi na nią nadrukami, na podłodze rozsypana została sucha roślinność, która ma nawiązywać do natury.
Kolejne elementy mojej pracy dyplomowej, to dwa zestawy luksografii. Zdecydowałam się na fotografię bezkamerową, ponieważ chciałam przedstawić różne obszary fotografii, które obecnie są zapomniane lub w ogóle nieznane. Wiliam Talbot rozpoczął eksperymenty z rejestracją fotograficzną bezpośrednich śladów różnych przedmiotów, jest prekursorem techniki o nazwie luksografia. Były to najczęściej rośliny, na płaszczyźnie powierzchni światłoczułej (1835-1840). Działania Wiliama Talbota pt. „Fotogeniczne rysowanie” stanowią kontekst najbliższy współcześnie wykonanych przeze mnie luksografii – fotogramów – śladów. Wykorzystałam papier światłoczuły czarno-biały, na który, korzystając ze światła słonecznego, nanosiłam różne roślinne elementy oraz koronkowe skrawki, tworząc kompozycje. (…) W ekspozycji wystawy dyplomowej, przetworzone komputerowo wersje obrazów wykonanych techniką luksografii to wydruki czarno-białe w formacie 40x50 cm. (...)
Obie techniki, fotomonotypia i luksografia, wizualnie łączą się ze sobą i tworzą spójną całość, każda z nich jest różnorodna i oddziałuje na siebie poprzez sąsiedztwo ekspozycyjne.

Anita Ziułczyk

Prezentacja wystawy w przestrzeni sali 018 (studio) budynku ISW UZ przy ul. Wiśniowej 10 w Zielonej Górze:
1. Fotogramy, pierwotne luksograficzne wersje w ramkach, 10x15cm, 12 prac
2. Wydruki czarno-białe na PCV, 40x50 cm, 12 prac
3. Wielkoformatowa fotomonotypia; kalka techniczna (z rolki o szer. 100 cm) 100x300 cm, susz roślinny rozsypany na ziemi /podłodze
Back to Top