DYPLOM MAGISTERSKI
Antyestetyczność współczesnej sztuki
Aleksandra Soppart
„Rana jest to przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem urazu.”(1)

Rany jest to cykl malarski, składający się z 16 obrazów. Są to kwadratowe płótna o wymiarach: 20x20 cm, 30x30 cm, 50x50 cm oraz 100x100 cm. Prace są wykonane techniką akrylową oraz akwarelową. Do stworzenia obrazów użyłam również takich materiałów jak: drewno, taśma malarska, płótno lniane, skóra syntetyczna, nici, itd. Podobrazia rozcinałam, rozrywałam, zszywałam.
Koncepcja pracy polegała na destrukcyjnym, ale jednocześnie twórczym działaniu na podobraziu malarskim w celu doprowadzenia go do zamierzonej formy. Rany są tu rozumiane dwojako, jako metaforyczne lub dosłowne przedstawienia ran, ale i jako niszczenie struktury obrazów. Myślę, że są również pierwszym ze skojarzeń przychodzących na myśl po zobaczeniu obrazów. Kolorystyka moich prac jest skromna, ograniczyłam się do kolorów przywołujących skojarzenia ze skórą oraz krwią. Żadnej z pracy nie nadałam tytułu, nie chciałam nimi czegoś sugerować, narzucać interpretacji, to pozostawiam odbiorcom.
Cykl prac otwiera obraz w jednolitym kolorze, czysty, „niezraniony”. Kolejno widzimy różne przedstawienia „ran”. Cykl zamyka praca składająca się z zszytych fragmentów płótna, zaszycie jest symbolicznym zamknięciem cyklu. Do stworzenia tej serii zainspirowała mnie jedna z moich prac, w której „zranienie” płótna i uczynienie z tego obrazu było eksperymentem, zabawą. Pomysły na pozostałe prace rodziły się kolejno wraz z upływem czasu. Efekt finalny poszczególnych prac nie był od początku zaplanowany. W trakcie tworzenia, prób wykorzystania różnych materiałów moje koncepcje się zmieniały. Dodanie do obrazów różnych elementów było dla mnie ciekawą opcją przełamania malarskiej rutyny, a także spotęgowaniem dramatyczności prac.
1 Noszczyk W. (red) Chirurgia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, s. 379.
Back to Top