Patrycja Wichrowska
PRACA MAGISTERSKA
Praca artystyczna o tytule Drip, Drip złożona jest z 30 prac o wymiarach 60 x 42 cm. Dyplom łączy techniki malarskie z cyfrowymi. 
Drip, Drip jest komiksem artystycznym. Komiks z takiego gatunku charakteryzuje się eksperymentalną narracją w której znajdziemy nietypowe układy paneli, brak tradycyjnej narracji czy nieszablonowy sposób opowiadania historii. Inną ważną cechą jest wartość artystyczna, ponieważ każda scena bardziej przypomina dzieło sztuki, niż tradycyjne źródło. Ostatnim elementem jest tematyka. Artysta komiksowy nie boi się podjąć tematów nietypowych, głębokich emocjonalnie lub kontrowersyjnych.  
Praca magisterska jest wieloetapowa. Na samym początku powstały szkice na formacie A4, które po akceptacji zostały przeniesione na większy format A3, gdzie obrys rysunków został poprawiony czarnym cienkopisem. Kolejnym etapem było zeskanowanie plansz i wprowadzenie ich do programu komputerowego. Praca przebiegała w Photoshopie w którym komiks wyczyszczono, poprawiono błędy oraz zmieniono czarne linie na wielokolorowe. Ważnym punktem był wydruk gdzie użyto specjalnego tuszu pigmentowego. Produkt taki został wybrany ze względu na bardzo wysoką odporność przed wodą i światłem słonecznym. Po wydruku na papierze akwarelowym i formacie A3 panele zaczęły być barwione akwarelą, ekoliną, kredkami akwarelowymi oraz promarkerami (markery alkoholowe). Etapem końcowym było złączenie kadrów i umieszczeniem ich na kartonie o formacie 60 x 42 cm. 
Motywem przewodnim komiksu są złożone przeżycia wewnętrzne głównego bohatera. Postać nieustannie balansuje na cienkiej granicy między rzeczywistością a iluzją. Symbole w komiksie takie jak wąż, motyl i woda, pogłębiają uczucie pogranicza. Wąż w sztuce przedstawiany jest jako symbol zła i pokusy. Jednak zapomina się że jest on również znakiem odrodzenia. Motyle są piękne, ale ich życie jest krótkie, co pokazuje kruchość i ulotność chwili, piękno życia i przemijania. Tytuł pracy nie został wybrany przypadkowy. Słowo drip, drip w tłumaczeniu oznacza kap, kap. Tytuł ten ma odnosić się do poczucia niepokoju lub stresu, gdzie powtarzający się dźwięk kropli wody staje się symbolem irytacji lub nieuchronności pewnych wydarzeń. Motyw ten również pokazywać ma powolny proces zmiany, gdzie stan psychiczny stopniowo się pogarsza lub polepsza, co jest sygnalizowane przez powtarzający się dźwięk.
Barwy w Drip, Drip służą do ukazania poszczególnych emocji oraz budowania atmosfery. Kolor czerwony i pomarańczowy ma podkreślać momenty zagrożenia lub intensywnych emocji, żółty zaś sygnalizuje ostrożność i nadchodzące problemy. Tony zimne takie jak fioletowy i niebieski mają wprowadzać uczucie spokoju, wyciszenia, ale także smutku i przerażenia.
Drip, Drip to nie tylko artystyczny komiks, ale również głęboka eksploracja emocji i stanów psychicznych. Twórca, poprzez swoją pracę, zaprasza do refleksji nad własną rzeczywistością oraz nad nieustannym procesem zmian, które są częścią ludzkiego życia. 
Patrycja Wichrowska 
Back to Top