Katarzyna Krzysztofik
licencjat
,,Taka byłam. Taka jestem. Przyjmuję nowy kształt''.
Katarzyna Krzysztofik
sztuki wizualne, studia I stopnia

Moją pracę dyplomową zrealizowałam w formie wieloelementowej instalacji. Ma ona charakter retrospektywny, osobisty. Odnosi się do różnych etapów mojego życia, zapamiętanych oraz aktualnych refleksji i emocji. Opowiadam w niej o przemianach i odczuwaniu siebie.
Rozbudowany wątek Osoby – Kasi pokazuję przez swoje wczesne, dziecięce rysunki, rodzinne zdjęcia oraz współcześnie wykonane prace (autoportrety): rysunki i lalki – postacie Kasi, którym towarzyszą osobiste komentarze. Jest też inscenizacja mikro-wnętrza zbudowana z miniaturowych mebelków, a także lalka - pies. 
Opisane elementy tworzą rozproszoną strukturę mieszającą porządki czasu. Łączy je wyobrażenie mojej  postaci, stworzonej najpierw w pragnieniach dziecka. Są to rysunki inspirowane np. postaciami z bajek, którymi chciałam się stać (bardzo pragnęłam zostać królewną, dlatego też rysunki w dużej mierze przedstawiają kobiece postaci kreowane na księżniczki). Kolejnym etapem narracji są postaci, odwołujące się  do  własnych wizerunków z różnych okresów życia (lalki), a w końcu - zainspirowane fantastyką, światem alternatywnym moje obecne wyobrażenie siebie – alter ego (rysunki, lalki). Są też białe „niedokończone” lalki, które w zamierzeniu są zapowiedzią „innej” Kasi lub raczej niemożliwym wyrażeniem siebie. Tło dźwiękowe pracy stanowi recytacja osobistego tekstu. 
Ta kapsuła czasu i refleksji o sobie samej, została wyeksponowana w niewielkim pomieszczeniu – schowku pod schodami, co według mnie podkreśla intymny charakter wypowiedzi. 
Klamrą spinającą pamięć dawnych, dziecięcych fantazji i czas obecny jest instalacja w korytarzu, na zewnątrz schowka. Stanowi ją wizualny cytat jednego z moich dziecięcych rysunków przedstawiający księżniczkę stojącą w pokoju, pod tęczą. Elementy tego rysunku zostały przeskalowane:  tęcza to wielkoformatowy mural, szafka – rzeczywisty mebel z narysowanymi szufladami, sztuczne kwiaty, serweta zadrukowana we wzór z archiwalnych, domowych fotografii. Instalacja ta jest jednocześnie rodzajem scenografii, w której mogę zająć miejsce pod tęczą, zarezerwowane w oryginale dla Kasi – księżniczki. Cytatem z najwcześniejszych prac jest również drugi rysunek naścienny. 


Elementy składowe pracy dyplomowej:

1) Instalacja w schowku pod schodami:
- prace z okresu dziecięcego (14 rysunków, formaty A5 oraz A4, technika: ołówek, mazak, kredki na papierze),
- zdjęcia z albumu rodzinnego (7 zdjęć, formaty: 15 × 10 cm oraz 12,5 × 8,5 cm),
- miniaturowe mebelki wykonane ręcznie (rozmiary od 10 do 20 cm, 13 mebelków, 2 miniaturowe sztalugi, technika: farba na kartonie, klej na kartonie, pianka na kartonie, włóczka),
- 4 białe lalki (od 31 do 35 cm, technika własna: glina, ścieg maszynowy, ścieg ręczny),
- 4 lalki Kasi z różnych okresów z życia (od 24 do 33 cm, technika własna: glina, ścieg ręczny, ścieg maszynowy, gorący klej z włóczką, farby akrylowe na glinie, werniks w sprayu na glinie, ubrania szyte i gotowe),
- 5 lalek Kasi - postaci fantastycznych (od 34 do 36 cm, technika własna: glina, ścieg ręczny, ścieg maszynowy, gorący klej z włóczką, farby akrylowe na glinie, werniks w sprayu na glinie, ubrania szyte),
- 1 lalka psa (26 cm,  technika własna: glina, ścieg ręczny, ścieg maszynowy, gorący klej, farby akrylowe na glinie, werniks w sprayu na glinie), 
- rysunki (8 rysunków, format A4, technika: marker, ołówek, cienkopis na papierze),
- półki (obleczone w farbowany i zadrukowany materiał taki sam jak obrus),
- dźwięk, tekst własny

2) W korytarzu:
Instalacja: 
- mural (tęcza, 2 m 46 cm, technika: farby akrylowe na ścianie)
- szafka z obrusem i wazonem z czerwonymi, sztucznymi kwiatami (szafka: 45 × 54 cm, obrus: 33,5 × 81,5 cm, obrus zadrukowany wzorem ze zdjęć z dzieciństwa oraz farbowany i drukowany ręcznie)
- rysunek w ramce (format A5, technika: kolorowe mazaki na papierze)
- rysunek na ścianie (89 cm wysoki, 55 cm szeroki, technika: farby akrylowe na ścianie, pastele olejne na ścianie)

Back to Top