Weronika Czyżewicz
PRACA MAGISTERSKA
Unicestwienie
         Unicestwienie raf koralowych to istotne zagrożenie, które w konsekwencji przyniesie poważne i nieodwracalne straty w środowisku naturalnym. Zasadniczymi przyczynami dewastacji morskiego środowa są zmiany klimatyczne. Podnosząca temperatura wód mórz i oceanów powoduje stres cieplny u koralowców co w rezultacie skutkuje bieleniem raf. Wzrastający poziom dwutlenku węgla skutkuje zakwaszeniem wód w konsekwencji koralowce zmagają się z trudnością w budowie swoich wapiennych szkieletów co prowadzi do pogorszenia ich struktury. Spływające zanieczyszczenia chemiczne, ścieki przemysłowe czy plastikowe odpady podtruwają rafy zaburzając ich równowagę biologiczną. Pestycydy oraz nawozy obecne w morzach i ocenach wywołują eutrofizację, prowadząc do wzrostu szkodliwych alg, które przyczyniają się do degradacji koralowców. Implementacja inwazyjnych gatunków w pobliżu raf tj. wielkie ciernie (Acanthaster planci) które żywią się koralowcami prowadzi do ich szybszego wymierania. Nieodpowiedzialna turystyka i brak odpowiednich środków ochrony doprowadza do mechanicznych uszkodzeń koralowców. W konsekwencji unicestwienie raf koralowych doprowadzi do utraty bioróżnorodności i destabilizacji łańcucha pokarmowego. Stanowi również istotny problem w kwestii potencjalnego zagrożenia dla lokalnych społeczności. Systemy koralowe są źródłem pożywienia dla miejscowej ludności, reprezentują istotny wkład w turystkę i poprawę ekonomiczną danego regionu. Pełnią funkcje ochronną, zabezpieczają wybrzeża przed erozją występując jako naturalne bariery ochronne przed falami i sztormami. 
         Moja praca dyplomowa pt: Unicestwienie ma na celu unaocznienie zagrożeń wynikających z zanikania raf koralowych na ziemi. Instalacja malarska przedstawia zdegradowane głębiny oceanu w których próżno szukać ekosystemów czy jakichkolwiek form życia. Odzwierciedla wizualnie zmiany w ekosystemach morskich spowodowanie zanikiem raf. 
          Instalacja malarska obejmuje 28 oszlifowanych czarnych pali o długości ok. 2 metrów z przymocowaną instalacją artystyczną reprezentującą ukwiały morskie. Instalacja zawiera również plamy malarskie wykonane na płótnie. Obrazy przycięte w odpowiednich, nieregularnych formach tworzą falistą instalację na ścianie. Odpowiadającą ruchowi oceanicznych prądów wodnych. Praca została pokryta czarnym kolorem, który symbolizuje destrukcyjne działania i zniszczenia takie jak zanieczyszczenie środowiska. Odnosi się także do utraty bioróżnorodności i naturalnej równowagi. Kolor ten ma pogłębiać u odbiorców wrażenie pustki oraz destrukcji ekologicznej. 
         Instalacja została przygotowana specjalnie do galerii PWW i zajmuje całą powierzchnię ekspozycyjną. Wykorzystane materiały przy tworzeniu instalacji malarskiej: malarskie plamy wykonane na bawełnianych płótnach farbami akrylowymi oraz olejnymi, mech, opakowania po jajkach docięte w odpowiednich formach, czarne kartki, czarne spraye oraz drewniane pale.
         W ramach mojej pracy magisterskiej, stworzyłam unikalną instalację malarską, która stanowi interdyscyplinarne połączenie sztuki wizualnej i muzyki. Elementem tej instalacji jest autorska kompozycja perkusyjna, którą sama skomponowałam do podkładu muzycznego Majestic Oceans - Neil Myers. Podkład ten został uzupełniony przeze mnie o dodanie dzwięków morskich stworzeń tj. walenie, sardynki oraz szumu morza autorstwa kevp888. 
         Wykorzystanie perkusji w performansie pozwala na stworzenie wielowymiarowego doświadczenia artystycznego. Perkusja pełni rolę nie tylko rytmiczną, ale również narracyjną i ekspresyjną, podkreślając emocjonalne momenty przedstawienia oraz wzmacniając interakcję między elementami wizualnymi i dźwiękowymi. 
Utwór Majestic Oceans został pobrany z platformy Free Music Archive (FMA) i jest udostępniany na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0). Licencja ta pozwala na wykorzystanie utworu w sposób niekomercyjny, pod warunkiem przypisania autorstwa. Zgodnie z warunkami licencji, w mojej pracy zapewniłam odpowiednie przypisanie:
"Majestic Oceans" autorstwa Neila Myersa, licencja Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
Dźwięk "CD_LUMIERE_007FX_Whale_2.wav" został pobrany z platformy Freesound i jest udostępniany na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Licencja ta umożliwia wykorzystanie utworu zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych, pod warunkiem przypisania autorstwa. W związku z tym, utwór ten został wykorzystany w mojej instalacji z odpowiednim przypisaniem:
"CD_LUMIERE_006FX_Whale_2.wav" autorstwa kevp888, licencja Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0).
"CD_LUMIERE_007FX_Whale_2.wav" autorstwa kevp888, licencja Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0).
Back to Top