Marcin Kacper Jancy
licencjat
Pejzaż portugalski
Wystawa prezentuje zbiór obrazów, które pomimo swojej na pierwszy rzut oka abstrakcyjnej natury, są silnie zakotwiczone w rzeczywistości. Obrazy przedstawiają portugalskie słońce i tworzone przez nie kolorowe pejzaże widziane z perspektywy elementu małej architektury, a mianowicie małego pomostu podwieszonego na cieniutkich tasiemkach. Te tasiemki stanowiły swoistą barierę dla gorącego portugalskiego słońca. Światło przenikające przez tasiemki tworzyło niesamowite wzory i kolory, co zainspirowało mnie do stworzenia syntezy gry światła.
Obrazy są zbiorem doświadczeń, pomysłów i zapisów zebranych półtora roku wcześniej podczas moich studiów na wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus. Obrazy, które prezentuję, są kolejnym etapem pracy nad tym zagadnieniem. Zapis został maksymalnie uproszczony.
Moją inspiracją były op-artowe dzieła Wojciecha Fangora, mistrza ukazywania natury światła. Fangor zainspirował mnie do eksperymentowania z formą i kolorem, ukazując nietuzinkową naturę światłocienia.
Obrazy są nie tylko hołdem dla słońca i nieba, ale również eksploracją światła przenikającego przez materię. Dzięki abstrakcyjnemu przedstawieniu chciałem stworzyć kompozycję zapraszającą odbiorców do refleksji nad tym, jak interpretujemy światło oraz kolor. Każdy obraz to osobna historia ukazująca zabawy światła w różnych porach dnia, kiedy to naturalne światło ma swoje indywidualne natężenie.
Nie bez znaczenia jest również użyta przeze mnie technika oraz użyte materiały. Obrazy są namalowane na tkaninie jutowej, która w swojej naturalności jest, moim zdaniem, najlepszym symbolem cienia – granicy dla światła. Kształt blejtramów, bardzo smukły, podkreśla, że mój obraz jest jedynie fragmentem większej całości.
Dzięki moim obrazom widzowie mają szansę zastanowić się nad naturą percepcji i interpretacji światła.
Back to Top