Katarzyna Woźniak
licencjat




















Wolność
Wolność to pojęcie niczym nie ograniczonej wolnej woli, która może wystąpić w wielu aspektach naszego życia, takich jak wybór pracy oraz szkoły czy chociażby wypowiadanych słów. Jej skutkiem jest wybór będący ciągłym elementem życia. Wybieramy co chcemy zjeść jak i również gdzie chcemy to zrobić np. w domu czy w kawiarni. W ciągu naszej egzystencji dokonujemy niezliczonej ilości wyborów o mniejszym znaczeniu np. dobór ubioru, po kwestie bardziej znaczące zwłaszcza emocjonalnie, takie jak kupno domu. Wszystkie te wybory są częścią składową pojęcia wolności, o ile nie są w jakiś sposób ograniczone. Jednak nasza wolność w ostatnich latasz znacząco się zmieniła. Już wcześniej człowieka ograniczały różne czynniki takie jak prawo, rodzina, choroba, kredyt. Takie jak i inne okoliczności sprawiają, że stajemy się ograniczeni w pewien sposób, co ma skutki zarówno pozytywne jak i negatywne. Dla przykładu prawo religijne i społeczne zabrania kraść co wpływa na nas, wiemy że jest to nie dozwolone, możemy to zrobić lecz jest to związane z konsekwencjami, przez co po części czujemy się bezpieczni, a osoba która je złamie poniesie karę. Sytuacją negatywną jest kredyt czy choroba, które ograniczają nas fizycznie bądź psychiczni w sytuacji gdy nie możemy się poruszyć ponieważ nie mamy czucia w nogach bądź zmienić pracy bo boimy się, o raty kredytu. Również rozwój technologii znacząco ograniczył naszą wolność. Jesteśmy kontrolowani i podsłuchiwani przez własne telefony, komputery i inne urządzenia. Podsuwane są nam reklamy na podstawie słów wykrytych przez mikrofon, czy odwiedzanych przez nas stron. Jest to całkowity brak prywatności i ograniczenie naszej wolności. W sposób pośredni wpływa na nasze wybory.
Człowiek zawsze inspirował się zwierzętami i dzięki nim tworzył coś co miało jemu służyć . Ryby były pewnym wzorem dla kształtu łodzi podwodnych, zaś bobry zdobyły zainteresowanie ludzi budując swoje tamy które człowiek przekształcił na swój sposób. Jednak jedną z większych inspiracji na miarę światową był ptak. To na jego podstawie został zbudowany samolot który dosłownie zniszczył barierę przemieszczania się na dłuższy dystans drogą lądową jak i wodną. Zanim jednak to się stało niebo było tylko niemożliwym marzeniem w umyśle ludzkim a ptak był i jest nadal synonimem wolności.
Te niezwykłe istoty nie bez powodu symbolizują brak ograniczeń. Dzięki skrzydłom mogą odlecieć od niebezpieczeństw takich jak drapieżnik, od problemów takich jak zniszczone gniazdo. W takich przypadkach udają się w inne miejsce by zacząć życie na nowo. Mają wiele alternatyw. Są przyzwyczajone do podróży, ponieważ migrują jak np. bociany do ciepłych krajów. Ptaki udają się tam gdzie warunki są dla nich korzystne, gdzie nie ma drapieżników, jest żywność i miejsce dla prokreacji. Nie są od nikogo zależne i nie mają więzi, które powstrzymały by je od odlotu. Idealnym przykładem są zielone papugi, a konkretniej aleksandretty obrożne, które pierwotnie wywodziły się z Afryki i Indii które zaczęły wręcz kolonizować kraje takie jak Anglia czy Polska i prawie stały się tak liczne jak uliczne gołębie. Jest to ciekawe zjawisko klimatyzacji nowych lepszych warunków.
Ptaki i ich skrzydła w sztuce od zarania dziejów były symbolem wolności a ich przedstawienia stały się we współczesności dość częste. W przeszłości ukazywane były w biblii poprzez białą gołębicę, czyli wcielenie ducha świętego, która przedstawiała również zjednanie z bogiem, zbawienie i życie wieczne w niebie, wolne od grzechu i bólu. Innym przykładem są aniołowie którzy według podań posiadają skrzydła.
Moja praca ma na celu ukazanie wolności poprzez ptaki i ich skrzydła, które poprzez swoją zdolność lotu mogą uciec od problemów i ograniczeń.
Praca składa się z dwudziestu prac wykonanych w technice akwareli o wymiarach 210 x 287 mm.
Katarzyna Woźniak