Aranżacja przestrzeni restauracji w Zielonej Górze oraz   projekt wielofunkcyjnego mebla mobilnego​​​​​​​
licencjat
Opis techniczny mebel 

Zaprojektowany mebel ma służyć do ekspozycji oraz degustacji wina zarówno we wnętrzu, jak i w plenerze. Ma również za zadanie być promocją marki restauracji, ale nie nastawiając się na duże tłumy klientów, a raczej na ciągłą wymianę konsumenta. 
Konstrukcja mebla wykonana jest z płyty laminowanej drewnopodobnej (D1035 OW Dąb pradawny o grubości 1,8 cm) – w płycie wykonane zostało frezowanie, które umożliwia swobodne przesuwanie się drzwi (front meblowy dąb naturalny z czarnym, matowym uchwytem marki Gamet). Blat mebla oraz półki stanowiące jego wypełnienie wykonane zostały z płyty laminowanej U190 w kolorze czarnym o właściwościach antybakteryjnych. Cały mebel wsparty jest na skrętnych kółkach ze stali nierdzewnej o średnicy 125 mm i udźwigu do 200 kg. Z lewej strony został dodany uchwyt, który ma ułatwiać transport.
Dodatkowo mebel posiada niezależne boxy do ekspozycji, które zostały wykonane z prętów o przekroju kwadratowym 1,5 cm x 1,5 cm (malowane farbą czarny mat). Ekspozycyjne boxy wyposażone zostały w półki prostokątne i w półki o oryginalnym kształcie fali, a pod spodem znajdują się czarne, antypoślizgowe podkładki, które mają zapobiec przesuwaniu się boxów po blacie.
Front mebla wielofunkcyjnego uzupełnia logo zaprojektowane do wnętrza restauracji.       
             


Adaptacja istniejącego budynku na restaurację

Celem niniejszej pracy dyplomowej jest adaptacja części istniejącego budynku przy ulicy Wojska Polskiego 33 w Zielonej Górze na restaurację. Wcześniej budynek wykorzystywany był jako obiekt usługowy i mieściły się w nim biura różnych zielonogórski firm. Obecnie właścicielem budynku, który aktualnie pozostaje w remoncie, jest prywatny inwestor. 
W Zielonej Górze oraz okolicy działa kilka winnic dlatego też powstał pomysł na restaurację, która serwować będzie między innymi lokalne wino, a także co będzie świetnie współgrać z tego rodzaju trunkami, sery oraz świeże pieczywo. Restauracja ta ma stanowić miejsce spotkań, być strefą relaksu. Ze względu na charakter tego lokalu oraz promowanie lokalnego wina nie przewidziano udogodnień dla dzieci. 
Dużym atutem tego obiektu jest jego lokalizacja. Znajduje się on przy jednej z głównych ulic oraz niedaleko centrum miasta. Lokal ten świetnie nadaje się na wnętrze użytkowe ze względu na ilość wejść oraz bramę przez, którą może być zaopatrywany w produkty. 
Budynek ten dzięki dużym, rytmicznie umiejscowionym oknom ma dobrze doświetlone wnętrze. Kolejnym atutem tej nieruchomości jest wysokość pomieszczeń – 430 cm od podłogi do sufitu a w miejscu podciągów jest to 420 cm.
Obiekt ten stanowi wręcz idealne miejsce na stworzenie w nim restauracji z tego względu, iż jest on dostępny dla każdego, również dla osób niepełnosprawnych – nie prowadzą do niego żadne schody, znajduje się na równi z gruntem. Ponadto wszystkie drzwi wejściowe mają odpowiednie parametry, dzięki czemu stanowi on miejsce dostępne dla każdego. Wnętrze zostało zaprojektowane tak aby, było przystosowane dla osób niepełnosprawnych – np. toaleta.
Duży metraż lokalu wynoszący ponad 200 m2 został podzielony, tak by nie sprawiać wrażenia ogromnego, przytłaczającego wnętrza. Na wejściu znajduje się przedsionek stworzony z dwóch ścian działowych – na jednej z nich swoje miejsce mają lustra projektu Oskara Zięty zaś na drugiej, znajdują się szafy, które mają służyć do przechowywania wierzchnich okryć gości. Wydzielone zostało miejsce na kuchnię, pomieszczenie socjalne dla pracowników oraz toalety. W głównej sali lokalu gdzie znajduje się centralnie umiejscowiony bar, który stanowi centrum wnętrza, została wydzielona przestrzeń na mniejszą salę – industrialne przeszklenia oraz drzwi stanowią jeden z charakterystycznych elementów tej restauracji. Sala ta ma pełnić funkcję miejsca, w którym organizowane będą imprezy okolicznościowe oraz warsztaty sommelierskie. Specjalnie pod to wnętrze zaprojektowany został bar, mebel mobilny a w nawiązaniu do niego dwa autorskie regały na ekspozycję wina – ramę i element konstrukcyjny stanowią profile stalowe malowane proszkowo na czarno o przekroju 4 x 4 cm, natomiast półki zaprojektowane zostały z giętej sklejki. 
Aby wnętrze było klimatyczne, ale także przytulne zaproponowano styl industrialny. Jasne ściany, pokryte tynkiem o charakterystycznej strukturze oraz podłoga stanowią tło dla wyposażenia wnętrza. Stoły o metalowej konstrukcji oraz drewnianych blatach dobrze korespondują z krzesłami w jasnym odcieniu. W sali głównej oprócz klasycznych stołów i krzeseł znajdziemy również miejsce z wygodnymi sofami i niskimi stolikami, które ma stanowić strefę mniej formalną przeznaczoną głównie do relaksu. Wnętrze utrzymane jest w neutralnej kolorystyce. Lokal został wzbogacony o dużą ilość roślinności, aby ocieplić jego klimat.
Back to Top