Prefabrykowany dom modułowy. Koncepcja konstrukcji i projekt wnętrz
licencjat
Merytoryczny opis artystycznej części dyplomu 
Idea konstrukcji i kształtu prefabrykowanego domu modułowego bazuje na prostych przykładach z dzieciństwa takich jak: klocki LEGO, origami czy chociażby kostka Rubika. 
Idea łączy ze sobą dziecięce marzenie zbudowania samodzielnie domu. Prawie każde dziecko, bądź młody człowiek podejmuje próbę zbudowania własnego, unikatowego domku. Mogłoby się wydawać, że jest to infantylna (dziecięca) zabawa.
Przedstawiona idea rozwiązuje problem realnej potrzeby posiadania domu, w różnych okolicznościach, kiedy nie możemy pozwolić sobie na stały dom. Pomimo tymczasowego charakteru obiekt może zdefiniować moje „miejsce” na nowo. Poprzez dostęp do podstawowych funkcji potrzebnych dla jednej lub dwóch osób pozwalających na wykreowanie intymnej przestrzeni do mieszkania. 
Ze względu na to, że obiekt może być stawiany dosłownie wszędzie, może być traktowany jako część istniejącej przestrzeni np. zespołu mieszkalnego, przestrzeni publicznej dopełnienie funkcjonale szczególnie w miejscach, gdzie dysponujemy już atrakcyjną przestrzenią np. placu, ogrodu, parku, krajobrazu otwartego.
Istotne było poszukiwanie najprostszego systemu łączenia. Klocek do klocka, płaszczyzna do płaszczyzny. Spójne muszą pozostać ściany, które przez element łączący zbudują obiekt. 
Origami przywołuje na myśl najczęściej jeden element powstający z płaszczyzny 2D, w tym przypadku w obiekt przestrzenny. Istotna jest także infografika, która najlepiej odzwierciedla łatwość wykonania danego elementu. Poprzez tego typu myślenie obiekt ma stać się dostępny dla wszystkich, z możliwością kupienia go w sklepie, zabrania ze sobą i złożenia w dowolnym miejscu. 
Przedstawiona koncepcja prefabrykowanego domu modułowego zakłada całościowy projekt realizowany z elementów składowych kilku wariantów (różnej wielkości i wykonanych z różnych materiałów), w konkretnej fabryce, z której gotowe do złożenia elementy trafiają do sklepu. To właśnie tam klient będzie miał możliwość doboru i wybrania odpowiedniej „paczki” np. rodzaju elewacji, koloru ram okiennych czy chociażby drzwi. 
Z jednej koncepcji powstały dwie idee: mniejsza - kubiczna forma o wymiarach 3,8x3,8x2,5 m mająca 14,4 m2 oraz opcja nieco większa z antresolą. 
Pierwsza z nich o industrialnym charakterze z kobaltowymi akcentami kolorystycznymi, druga będąca równie cięższa co lekka w swej delikatnej drewnianej elewacji. Obiekty musiały zostać zaprojektowane w taki sposób, aby nie przytłaczały osób zamieszkujących je. Zminimalizowano ścianki działowe. Oddzielają one tylko dwie części mokre mikro obiektu, a zarazem służą do usytuowania w jednej linii elementów wodno-kanalizacyjnych. Formę łazienki z prysznicem, przybrała zasłaniana wnęka. 
Zbiorniki na wodę i ścieki w koncepcji I miałyby się znajdować pod powierzchnią obiektu. W drugiej koncepcji z antresolą w gruncie. 
Prefabrykowany dom modułowy to nie tylko prosta forma, oszczędność lecz przede wszystkim, ekologia. Tego typu rozwiązania, zmniejszają wpływ budownictwa na środowisko. Produkcja elementów składowych w fabryce charakteryzuje się wyższą precyzją wykonania, a co za tym idzie obiekty prefabrykowane są szczelniejsze. Dokładność, najwyższą jakość i estetykę wykonania prefabrykatów uzyskuje się w procesie produkcyjnym przy
najnowocześniejszych technikach, wykształconej grupy pracowników przy ścisłym reżimie technologicznym. Warto dodać, że produkcja jest uniezależniona od jakichkolwiek warunków atmosferycznych. Dodatkowo obiekt można wyposażyć w panele fotowoltaiczne, a także w pompę ciepła. 
Wnętrze pod względem ergonomii ma być dostosowane do 3 zestawów mebli kuchennych. Rozwiązania te wynikają z analizy zasięgu rąk, dla osób o różnej wysokości. Wysokość blatów; płaszczyzny roboczej dostosowana jest dla osób: 5 - centylowych, 50 - centylowych i 95 - centylowych. 
Przestrzeń została maksymalnie otwarta na rzecz dwóch wnęk: kuchennej i łazienkowej. W koncepcji I punkty świetlne umieszczone są w czterech miejscach. Dwa z nich we wnęce łazienkowej oraz nad lustrem. Kolejne oświetlenie znajduje się w największej części wejściowo - wypoczynkowej. W kuchni jest to listwa nad blatowa z okrągłymi punktami. Schemat oświetlenia w koncepcji 2 jest taki sam dodatkowo z oświetleniem nad stołem i nad łóżkiem. 
Niektóre z mebli zostały zaprojektowane na wymiar, są to: meble kuchenne oraz szafa. 
Back to Top