,,Inne światy - historie codzienności ludzi z chorobami psychicznymi”
/ ilustracje / ilustracje animowane

Nasze zdrowie psychiczne jest ważną częścią dobrego samopoczucia. Ten aspekt naszego życia określa, jak dobrze jesteśmy w stanie funkcjonować między innymi psychicznie,  emocjonalnie i społecznie. 
Biorąc pod uwagę rolę, jaką nasze zdrowie psychiczne odgrywa w każdym aspekcie naszej  egzystencji, ważne jest, aby utrzymać i poprawić samopoczucie psychiczne. 
O zaburzeniach zdrowia psychicznego mówi się i pisze dziś dość dużo. Niestety, ich liczba  rośnie z powodu wysokiego poziomu stresu, negatywnych wiadomości, konfliktów  interpersonalnych i wewnętrznych. W przypadku zaburzeń psychicznych cierpi nie tylko sam  pacjent, ale także jego bliscy. Trudno jest im dostrzec niekorzystne zmiany w psychice danej  osoby. Według dzisiejszych statystyk jedna na dziewięć osób na świecie cierpi na zaburzenia  psychiczne.
Moja praca opiera się na prawdziwych historiach osób cierpiących na zaburzenia psychiczne,  takie jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, zaburzenia odżywiania, zaburzenia  lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i depresja. Poprzez ilustracje chciałam pokazać  moment, w którym choroba była najbardziej odczuwalna, po czym ludzie (lub ich krewni)  zdawali sobie sprawę, że dzieje się coś złego i zwracali się po pomoc do psychiatry/psychoterapeuty.  Źródłem historii były różne portale społecznościowe: anonimowe fora, strony internetowe oraz  relacje moich znajomych. Ilustracje zostały przemyślane w taki sposób, aby poprzez kolor i  elementy kompozycyjne pomóc przekazać stan emocjonalny i wewnętrzny świat postaci.
Praca jest serią sześciu ilustracji o wymiarach 50x70 cm. Każda ilustracja została dopasowana  do innego koloru, który kojarzy się z danym zaburzeniem. Poprzez nie chciałam zachęcić widza  do zastanowienia się nad wagą znaczenia zdrowia psychicznego i wsparcia dla tych, którzy go  potrzebują. 
Chciałam, żeby pokazane historie nie były tylko statyczne, dlatego postanowiłam każdą  ilustrację dodatkowo uruchomić. Dzięki animacji w sposób symboliczny pokazałam, jaki każda  opowiadana historia ma nastrój. Jak zmienność i intensywność emocji ma wpływ na działania  człowieka i co nim wtedy kieruje, co odczuwa.  
Animacje zostały wprowadzone również po to, aby lepiej oddać dynamiczny i zmienny charakter  osób z zaburzeniami psychicznymi. Za ich pomocą można w pełniejszy sposób przedstawić, jak  różnorodne oraz jak bardzo intensywne są doświadczenia takich osób. 
Tworzenie ilustracji zaczęło się od poszukiwania oraz chęci wysłuchania osobistych historii  ludzi, którzy na co dzień zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Po ich wysłuchaniu,  wybrałam jaki kolor reprezentuje lub najbardziej kojarzy się z danym zaburzeniem/chorobą.  Taki dobór kolorystyczny może pomóc w wizualizacji, i zrozumieniu emocji oraz stanów  związanych z różnymi chorobami psychicznymi. Dodatkowo każda ilustracja posiada małą  grafikę, zawierającą skąd bierze się dana historia, oraz jej opis.
Back to Top