DYPLOM MAGISTERSKI
Izabela Sak
WSPÓŁISTNIENIE
Tematem przewodnim malarskiej części pracy dyplomowej  jest zapamiętana z dzieciństwa forma plastikowej, foliowej nalepki. To ona, w cyklu 10 prac malarskich, pojawia się jako realistycznie przedstawiona postać zwierzęcia, ptaka czy owada.
Tło i naklejka zamknięta w charakterystyczną białą obwódkę, wydają się być dwoma osobnymi płaskimi światami, ale malarskie poszukiwania optymalnych zestawień dały możliwość współistnienia ich w  jednej płaszczyźnie.
W wybranych obrazach tło wchodzi w tematyczną korelację i symbiozę z nalepką, jak dwa współbrzmiące elementy przenikające i przeplatające się wzajemnie, zaś w innej części cyklu – działają na zasadzie kontrastu, przeciwieństwa i zaskoczenia.
Chociaż we wszystkich obrazach na pierwszym planie dominująca jest nalepka, która często odcina się od tła, to te pozornie nie pasujące do siebie elementy tworzą przemyślaną jedność obrazu. Stanowią rozpoznawalną rzeczywistość obrazową, tworząc tym samym subiektywny system znaków.
Zestawienie na płótnie form nalepki i tła, to również swojego rodzaju nawiązanie i przywołanie czasów świetności kolorowych, oryginalnych  nalepek. To one wypełniały nasze mieszkania i trafiały celowo lub przez przypadek na rozmaite płaskie powierzchnie wyposażenia domowego, jak np. drzwi, meble, lodówki, zeszyty, piórniki. Stanowiły rodzaj stempla, oznaczenia, kodu.
Jak niegdyś, tak i w malarskiej przestrzeni obrazów, naklejka pojawia się tu jako: częściowo uszkodzona, podzielona, rozerwana na części lub przyklejona jedna na drugą. Funkcjonuje, jakby była nie na swoim miejscu.
Zwykła zabawa w naklejanie z lat 70,80 i 90, została ujęta w malarską formę zabawy w naklejanie, która  świadomie dotyka kiczu czy groteski. Zamienia też, dawną zasadę przypadkowej egzystencji tła z nalepką w celowy wybór zestawień na jednej powierzchni,  dając widzowi nie tylko powód do uśmiechu, ale i refleksji.
Back to Top