Paweł Janczaruk, Wobec malarstwa, Góra Mediów, WiMBP
dyplom licencjacki


Prace Pawła Janczaruka Wobec malarstwa zostały zaprezentowane w Galerii Nowych Mediów w Wojewódzkiej Bibliotece w Zielonej Górze.
Inspiracją do powstania tego zestawu było dwoje artystów tzw. kamieni milowych historii sztuki, Balthus i Andy Warhol. Jak pisze autor, w krótkim tekście do wystawy: Balthus inspiruje mnie swoją malarskością i upozowaniem modelek, natomiast Warhol powtarzalnością i powielaniem motywów, oraz prostotą technologii.
Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza część to zestaw prac nawiązujących upozowaniem modelek do twórczości Balthusa, jego szkiców i obrazów.
Wykonane prace zrealizowane są w zapomnianej technice burytypii, która została opracowana w 1864 roku. Przypominają szlachetne ilustracje książkowe. Proces powstawania polega na odmalowywaniu, wybieraniu pędzlem tych partii obrazów które mają być rozświetlone, pierwszoplanowe. Następuje tu proces odwrotny niż w pracy z farbami, obraz jest niejako odsłaniany, wydobywany z powierzchni papieru. Następuje malarskość ręcznego opracowania prac.
Drugi zestaw, nawiązujący do prac Andy Warhola, to prace wykonane w technice artigue, przypominającej sitodruk. Technika ta powstała w 1878 roku. Treściowo autor nawiązuje do  Lewisa Carrolla i jego Alicji - Anita po tej stronie lustra. Oba zestawy opowiadają o możliwości bycia kimś innym przed obiektywem aparatu, każda z osobna wyraża inną myśl modelki, jest indywidualną historią. Fotograf z czułością śledzi każdy jej ruch by zatrzymać ten właściwy.
Należy również wspomnieć o odwołaniu autora do do prac z zakresu fotografii piktorialnej, polegającej na indywidualnej ingerencji artysty w każdą wykonaną przezeń odbitkę i zerwaniu tym samym z mechanicznym procesem pozytywowym, w efekcie którego powstaje syntetyczne dzieło sztuki. Piktorializm wykorzystywał manualne techniki podczas opracowania zdjęć, tak też czyni Paweł Janczaruk. W ten sposób prace nabierają charakteru jednostkowej kopii, w tym wypadku w kontekście malarstwa.
Całość dopełnia realizacja wideo, film, w którym autor przedstawia obie techniki piktorialne w procesie. Ujawnia proces i dopełnia całość opowieści.
Back to Top