
Aranżacja przestrzeni winiarni z projektem mebla mobilnego
Założenia projektu
Oferta lokalu będzie skupiona na winie, zarówno lokalnym jak i importowanym. W menu znajdą się również przekąski: pieczywo, wędliny, sery, owoce oraz kilka dań głównych.
Winiarnia będzie kierowana do mieszkańców oraz turystów. Lokal będzie czynny cały rok. Planowane godziny największego ruchu to 18-21.
Układ funkcjonalny
Lokal został dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Szerokość komunikacji wynosi 150 cm, drzwi 90 cm. Toaleta została odpowiednio zaprojektowana. Część baru została obniżona na wysokość 90 cm, a jeden ze stolików posiada przestrzeń na podjechanie wózkiem inwalidzkim.
Kuchnia jest niemożliwa do przeniesienia, skutkuje do dość długą komunikacją klientów do toalet.
Sala restauracyjna została przystosowana na 38 miejsc siedzących. Wchodząc do winiarni z prawej strony znajduje się przestrzeń z szafą przesuwną na odłożenie nakryć wierzchnich. W razie potrzeby, jest to również miejsce dla pracownika- hosta, który witałby gości i zaprowadzał do stolika. Z lewej strony znajdują się stoliki 4- osobowe, oddzielone od wejścia za pomocą ścianki z lameli. Przechodząc dalej, w prawej części sali zaproponowałam stoliki 2-osobowe. W centrum, za dwoma słupami konstrukcyjnymi znajdują się dwa stoliki 4-osobowe, jeden z nich został przeznaczony na korzystanie z niego przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Na lewej ścianie zostały umieszczone kanapy, do których dołączone są stoliki 4- i 2- osobowe. Bar z miejscami siedzącymi dla 6 osób jest w tylnej części sali. Z lewej strony znajduje się komunikacja między kuchnią a salą restauracyjną dla pracowników, a prawy korytarz prowadzi do toalet oraz pokoju socjalnego.
W kuchni wydzielono następujące przestrzenie: chłodnia, magazyn, zmywalnia, skład odpadów, przechowywanie naczyń, kuchnia zimna (przygotowywanie i porcjowanie), kuchnia ciepła, wydawanie posiłków, przechowywanie sprzętu kuchennego. Dla zachowania wygody i bezpieczeństwa, komunikacja ma szerokość 100-120 cm.
Zostały wydzielone dwie toalety: damska i dla użytku osób z niepełnosprawnością oraz męska.
W pokoju socjalnym została zaprojektowana przestrzeń dla odpoczynku pracowników, niewielki aneks kuchenny oraz wysokie, zamykane szafki na rzeczy prywatne. Pracownicy mają własną toaletę.
Dla zapewnienia wygodnego przewozu towarów, komunikacja między tylnym wejściem do lokalu a kuchnią została wyznaczona w lini prostej, najkrótszą możliwą trasą. W korytarzu znajdują się dwie wnęki, w których umieszczone zostały obszerne szafy na przechowywanie artykułów sezonowych, sprzętów do sprzątania i środków czystości
Aranżacja wnętrza
Bar winiarni zaprojektowałam w kształcie litery C z miejscami siedzącymi dla 6 osób. Część frontalna jest podwyższona, a blat został wysunięty dla zapewnienia komfortu. Z prawej strony lada została obniżona, aby umożliwić osobom na wózku inwalidzkim wygodny kontakt z obsługą. Na tylnej ścianie znajdują się wnęki o łukowatym kształcie, które pełnią funkcję ekspozycji. Do tylnej powierzchni została przymocowana płaszczyzna z plecionki wiedeńskiej. Czarna rama oraz półki dopełniają kompozycję oraz nawiązują do aranżacji sali restauracyjnej.
Aby wyodrębnić stoliki dla dwóch osób, na ścianie zaproponowałam prostokątne płaszczyzny o zaokrąglonym szczycie, wykonane z ozdobnego tynku wewnętrznego w kolorze ciemnej czerwieni. Dla zwiększenia kameralności nad każdym stolikiem znajduje się lampa o obszernym kloszu. Przy ściance działowej umieściłam mobilne stoisko.
Wzdłuż lewej ściany zaprojektowałam kanapy, składające się z prostokątnej skrzyni fornirowanej drewnem bukowym i płaszczyzn z pianki obitych bordowym materiałem. W związku z dosyć długą ścianą zdecydowałam się podzielić ją na dwie strefy, oddzielając ją panelami z plecionką wiedeńską. W części frontowej ścianę zdobią płytki o geometrycznej formie. Do części bliżej baru wybrałam półokrągłe białe lamele w łukowatej ramie z drewna bukowego bejcowanego na czarno.
Wchodząc do winiarni widzimy dwa słupy konstrukcyjne. Zaplanowałam na nich regały z ekspozycją wina. W centralnej części sali znajdują się dwa 4- osobowe okrągłe stoliki z krzesłami z giętego drewna bukowego z wypełnieniem plecionką wiedeńską. W jednym stoliku wyznaczyłam miejsce dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.
W prawej części witryny zaproponowałam wiszące lampy z butelek po winie. Na tle bejcowanej na czarno szafy, będą przykuwać wzrok przechodniów swoim blaskiem. Z lewej strony widok zostanie skoncentrowany na wnętrzu winiarni. Szyld nawiązuje do aranżacji wnętrza: plecionki wiedeńskiej, łuków oraz czarnych elementów.
Mebel mobilny
Założeniem projektu był mebel pełniący funkcję reprezentacyjną, przechowywania, serwowania, sprzedaży oraz ekspozycji. Jednocześnie miał być mobilny, zachowując lekkość i prostą formę. Stylem nawiązywać do wnętrza winiarni, aby stojąc w lokalu współgrał z otoczeniem. Główną inspiracją były meble Thonet wykonane z giętego drewna oraz z elementami plecionki wiedeńskiej.
Zaprojektowałam mobilne stoisko do serwowania oraz sprzedaży wina. Główna konstrukcja to forma skrzyniowa z płyty MDF 18 mm fornirowanej drewnem bukowym bejcowanym na czarno, umieszczona na czterech kołach transportowych z hamulcem. W górnej części znajduje się podwyższony blat do podawania kieliszków z winem. Do skrzyni została przykręcona rama z giętego drewna bukowego o grubości 28 mm. Na szczycie znajduje się płyta MDF wspierająca ramę oraz pełniąca funkcję zadaszenia. Do niej został przymocowany wieszak na kieliszki.
Panele służą osłonięciu przedmiotów znajdujących się na półkach oraz osoby obsługującej klientów. Rama wykonana została z giętego drewna bukowego 28 mm, a środek wypełniony plecionką wiedeńską, co dodaje meblu charakteru oraz nawiązuje stylem do wnętrza winiarni. Dodatkowo zaprojektowałam skrzynki na wino z płyty MDF o grubości 12 mm.