Adaptacja istniejącego wnętrza w Zielonej Górze na salon kosmetyczny
PRACA LICENCJACKA
Opis części artystycznej: „Adaptacja istniejącego wnętrza w Zielonej Górze na salon kosmetyczny”
Praca dyplomowa złożona jest z dwóch części, renowację krzesła i adaptacje istniejącego wnętrza w Zielonej Górze na salon kosmetyczny oraz projekt mebli wykorzystanych w obiekcie. Aranżacja salonu polegała na zaprojektowaniu przestrzeni dostosowanej do osób niepełnosprawnych. Projekt salonu kosmetycznego składa się z dziewięciu pomieszczeń. Ogólny metraż obiektu wynosi 130m2. Inspiracją do aranżacji przestrzeni był styl skandynawski, w którym dominuje jasna kolorystyka naturalnego drewna połączona z jasnymi odcieniami pasteli. Charakter wnętrza jest zgodny z obecnymi trendami panującymi na rynku meblowym. Charakterystycznym elementem powtarzającym się w każdym pomieszczeniu jest biały mebel. Dodatkowo zaprojektowane zostały ażurowe przegrody oddzielające stanowiska, które umieszczone zostały w poszczególnych pomieszczeniach.
Druga część mojego dyplomu to renowacja krzesła 200-190 typu hałas. Renowacja krzesła wykonywana była na dwudniowych warsztatach renowacji mebli organizowanych przez Folwark Edwardowo w Poznaniu ul. Bukowska 177. W pierwszy dzień warsztatów zajęliśmy się obróbką drewna a drugiego dnia wymianą tapicerki. Przy pomocy narzędzi udało się wykonać renowację krzesła w skali 1:1, które wykorzystałam w projektowanym salonie kosmetycznym. Moją inspiracją na odrestaurowanie tego krzesła był styl skandynawski wykorzystany w projekcie. Zależało mi na tym, aby krzesło nie rzucało się w oczy, ale miało charakterystyczny akcent. Mimo, że obecnie na rynku jest mnóstwo krzeseł tego typu, uważam, że udało mi się mi się uzyskać zamierzony charakter- indywidualizm i ascetyczną formę dzięki użyciu tkaniny tapicerskiej firmy ridex.
Pierwszą czynnością był demontaż części pokrytych tkaniną. Za pomocą cykliny do drewna, szlifierki oscylacyjnej oraz typu delta oczyszczona została cała powierzchnia krzeseł. Miejsca niedostępne dla szlifierki zostały oczyszczone papierem ściernym o grubości P150 oraz P200. Ostatnim etapem obróbki części drewnianej było malowanie drewna za pomocą lakieru bezbarwnego firmy Altax. Kolejnym etapem renowacji była odnowa części tapicerowanych. Wymiana pasów tapicerskich oraz wypełnienia na piankę i aplikacja kleju poliuretanowego firmy Patex. Całość została zatapicerowana tkaniną tapicerską firmy ridex. Końcową częścią było zaszycie obitego materiału oparcia szwem krytym.