Nina Strzelecka
licencjat


Mebel:
Projekt mebla mobilnego do degustacji wina powstał jako element uzupełniający przestrzeń baru. Może być ustawiany zarówno wewnątrz restauracji, jak i na otwartej przestrzeni w roli autonomicznego punktu handlowego. Wewnątrz zaplanowano przestrzeń dla jednego pracownika. Dzięki niezależnym płytom tej samej wielkości, które można dowolnie i szybko montować na kilka sposobów, mebel można dopasowywać do aktualnych potrzeb. Pierwsza opcja to tworzenie tylnej ścianki, która daje prywatność, ukrywa nie zawsze ciekawe tło, daje cień. Możliwości jej modyfikacji są nieograniczone i świetnie sprawdzą się w mniejszej przestrzeni. Drugi sposób wykorzystania płyt to ich ustawienie na specjalnie dopasowanych podporach po bokach mebla. Ich szerokość pozwala również na wstawienie pomiędzy pręty np. butelki wina. Ta opcja montażu pozwala na utworzenie blatów dla gości i została zaprojektowana z myślą o wykorzystywaniu mebla jako niezależnej formy na otwartej przestrzeni. Prosta metoda zmiany ułożenia płyt na specjalnie wyprofilowanych szynach nie wymaga użycia żadnych narzędzi oraz może być wykonywana przez jedną osobę. W bryle została również wyznaczona strefa przechowywania oraz przeszklona ekspozycja produktów od frontu. Zachowane zostały ergonomiczne wymiary, niezbędne do wygodnego użytkowania zarówno przez pracownika, jak i przez gości. Stelaż wykonany z pręta stalowego 18 mm, o przekroju kwadratowym, malowanego proszkowo na czarno. Do zabudowy oraz blatów wykorzystano materiał drewnopochodny, o strukturze i kolorze buku o grubości 18 mm. Podest dla pracownika został wykonany z płyty o grubości 30 mm i oparty na stelażu stalowym.Do frontowej części ekspozycyjnej użyto jednolitego szkła. Całość oparta została na 4 kółkach 100 mm, o promieniu obrotu 360 stopni oraz udźwigu do 460kg, z hamulcami. Meble cechuje prosta i nowoczesna forma.
Wnętrze:
Celem niniejszej pracy jest zagospodarowanie poddasza dawnego spichlerza w Międzyrzeczu na winiarnie specjalizującą się w trunkach z pobliskiego Folwarku Pszczew. W okolicy, zdominowanej przez restauracje typu fast food, brakuje miejsca o nieco bardziej wysublimowanym charakterze, a najbliższy tego typu lokal znajduje się ponad 15 km od miasta i cieszy się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Modernizowany budynek znajduje się w centrum Międzyrzecza (woj. lubuskie), przy ulicy Konstytucji 3 Maja, na nieogrodzonej działce o powierzchni ponad 13 ar. Został on wybudowany jako spichlerz miejski w technologii tradycyjnej, konstrukcji murowej, w 4 ćwierćwieczu XIX wieku, jednak nie podlega ochronie konserwatora zabytków. Obecnym właścicielem jest lokalny przedsiębiorca, który od 2017 r. prowadzi tam prace remontowe. Aktualnie budynek pozostaje pusty i niedostępny dla osób trzecich. Do środka prowadzą 3 drzwi, pierwsze do niezależnej części parterowej, drugie do komórki, która może służyć jako mały magazyn oraz trzecie wiodące bezpośrednio na wyższe piętra. W całym budynku komunikacja odbywa się na oryginalnych, odrestaurowanych schodach. Zachowana została również zastana, surowa elewacja budynku. Powierzchnia użytkowa wynosi 577,10 m2, jednak koncepcja aranżacji wnętrza dotyczy jedynie najwyższej z trzech kondygnacji. Przedstawiona idea oparta została na planowanych przez inwestora zmianach. Wewnątrz oryginalnie nie było żadnych ścianek działowych, a wszystkie zaprojektowane elementy uzależnione zostały od istniejących słupów i belek. Do budynku przynależy skwer zieleni, na którym w okresie letnim można urządzić ogródek dla gości, a w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się duży, bezpłatny parking.
Zaproponowane zmiany miały korespondować z istniejącą bryłą silnie zakorzenioną w historii miasta. Lokal został przystosowany dla ok. 40 klientów. Ze względu na sprzedaż głównie napoi alkoholowych, nie zaplanowano żadnych udogodnień dla dzieci. Winiarnia ma być spokojnym miejscem spotkań i relaksu jedynie dla osób pełnoletnich. Na najwyższej kondygnacji poza przestrzenią degustacyjną dla gości zaplanowano: dwie toalety, oddzielną dla kobiet i mężczyzn, zmywak, magazynek, oddzielną strefę przygotowawczą oraz bar. Bar został wykonany pod wymiar, a na materiał blatu wybrany został lapitec, ze względu na trwałość i naturalny charakter, który idealnie wpisuje się w koncepcję całego wnętrza. Z myślą o rozwoju lokalu i poszerzaniu oferty na strefę przygotowawczą zaplanowano więcej miejsca, niż jest to niezbędne przy sprzedaży samych napojów. Wejścia do toalet zwrócone zostały ku ścianie, tak aby ułatwić dostęp do nich oraz uniknąć wyjścia bezpośrednio na stoliki. Wieszaki na kurtki umieszczono na belce niedaleko schodów. Pomieszczenia dostępne jedynie dla pracowników zostały usytuowane wzdłuż jednej ściany, tak aby maksymalnie skrócić ciągi komunikacyjne oraz nie zakłócać spokoju klientów. Drogi ,,czysta” i ,,brudna” nie krzyżują się, natomiast ze względu na tylko jedno wejście do lokalu wszelkie dostawy zaplanowane muszą być poza godzinami otwarcia winiarni. Lokal spełnia warunki ppoż. Toaleta oraz szatnia dla personelu znajdują się na niższym piętrze. Większość mebli została zaprojektowana bezpośrednio pod to wnętrze. Stoliki o wymiarach blatów 350 x 1000 mm oraz 700 x 700 mm można dowolnie ze sobą łączyć w zależności od potrzeb. Ich jednakowa wysokość pozwala na zestawianie ze wszystkimi zaproponowanymi hokerami. Okrągłe stoliki o średnicy 700 oraz 900 mm przeznaczone są odpowiednio dla 2 i 4 osób. Siedziska ustawione wzdłuż dobudowanej ścianki również zostały zaprojektowane indywidualnie. Dodatkowo w rogu sali wydzielona została strefa, którą można wynająć na kameralne eventy lub spotkania. Na co dzień oddzielające szklane drzwi mogą pozostawać otwarte.
Projekt wnętrza zachowany został w naturalnych kolorach: bieli, zieleni oraz odcieniach drewna bukowego. Dodatkowo podkreślone zostały surowe faktury tynku ścian, kamiennej podłogi oraz nierównomierności belek. Klimat lokalu to połączenie natury i elegancji. Wykonane pod wymiar fronty mebli oraz obicia siedzisk na ławkach mają jednakowy kolor, Pantone 18-0119 Tcx Willow Bough. W roli dekoracyjnej dominanty wykorzystane zostały element widocznej, drewnianej konstrukcji więźby dachowej. Przełamaniem nawiązującej do historii budynku estetyki jest nowoczesny i odważny akcent - kolorowa stolarka. Drzwi wewnętrzne oraz ramy okienne widoczne od środka zostały pomalowane na pojawiający się w wystroju kolor zielony. Całość uzupełniona została o liczne rośliny doniczkowe, pnące oraz tzw. zielony sufit. Oświetlenie we wnętrzu jest głównie punktowe, przy każdym ze stolików, aby zachować intymność. Zaplanowane zostało również niezależne oświetlenie górne, tak aby doświetlić ciągi komunikacyjne oraz przestrzenie dla pracowników. Ze względu na bryłę budynku i jego pierwotne przeznaczenie nie ma możliwości pełnego dostosowania wnętrza do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Sugerowanym rozwiązaniem może być wzniesienie zewnętrznej windy w miejscu dawnego żurawia i balkonów, powiększenie otworu drzwiowego oraz usunięcie fragmentu belki, wymaga to jednak opracowania inżynierskiego, które nie jest elementem tej pracy.