Adaptacja budynku Nadleśnictwa w Wymiarkach na kameralny hotel z restauracją
Opis artystycznej części dyplomu
Budynek, którym objęty jest projekt znajduje się przy ulicy Łąkowej 1 w Wymiarkach (woj. lubuskie). Został zbudowany w 1928 roku dla niemieckiego właściciela huty szkła Franza Bartha. W 2010 roku przeprowadzono gruntowny remont zarówno wnętrz budynku jak i elewacji. Huta szkła funkcjonuje do dnia dzisiejszego, a posiadłość właściciela obecnie pełni rolę siedziby Nadleśnictwa Wymiarki. Obiekt otoczony jest lasami oraz niewielkim zalewem, dzięki czemu nie docierają do niego hałasy z huty szkła. W pobliżu znajduje się kilka sklepów spożywczych, bank oraz urząd gminy. Budynek jest czterokondygnacyjny, najniższa z nich jest częściowo podpiwniczona. Elewacja jest otynkowana oraz zawiera elementy z cegły klinkierowej. Ze względu na to, że obiekt jest zabytkiem, projekt nie obejmował żadnych zmian w zakresie elewacji. Budynek zwieńczony jest dachem wielospadowym.
Celem niniejszej pracy jest adaptacja budynku Nadleśnictwa w Wymiarkach na kameralny hotel z restauracją. Projekt został stworzony tak, aby wnętrza obiektu pasowały do jego zewnętrza, w tym do zabytkowej elewacji. Wykorzystane w projekcie materiały idealnie pasują do dworkowego charakteru budynku.
Zaproponowane zmiany mają na celu stworzenie miejsca do odpoczynku i rekreacji w ciszy, spokoju oraz blisko natury, z dala od zgiełku miasta. Zaplanowana w projekcie restauracja z opcją organizacji imprez okolicznościowych jest dodatkowym atutem, ponieważ w okolicy brakuje takich miejsc (z części restauracyjnej mogą również korzystać osoby z niepełnosprawnościami dzięki platformie schodowej). Lokalizacja pozwala na odwiedziny osób miejscowych, ale i turystów pragnących wypoczynku w otoczeniu lasów i zalewu. Na terenie obiektu zapewnione są miejsca parkingowe dla posiadaczy aut.
Głównym założeniem projektu było stworzenie miejsca korespondującego z otoczeniem, miejsca, w którym będzie luksusowo, elegancko, ale jednocześnie przytulnie i blisko natury.
Dlatego też kolorystyka wnętrz zachowana jest w ciepłej tonacji, bielach, beżach z dodatkiem złotych akcentów. Wnętrza wzbogaca dekoracyjna sztukateria ścienna i sufitowa. Współgrające klimatyczne oświetlenie podkreśla elegancję i charakter obiektu.
Pierwsza, częściowo podpiwniczona kondygnacja została przeznaczona na strefę gastronomiczną oraz biurową. Schemat poszczególnych stref i pomieszczeń został zaprojektowany z myślą o prawidłowej organizacji pracy.
Na drugiej kondygnacji znajduje się recepcja hotelowa, sala restauracyjna mieszcząca 56 osób wraz z barem oraz tarasem, z którego rozpościera się widok na jezioro oraz ogród.
Tuż obok restauracji umiejscowiona jest dodatkowa sala z długimi stołami, przeznaczona na imprezy okolicznościowe. Prócz głównych pomieszczeń, na parterze znajduje się również strefa relaksu przeznaczona dla gości, rozdzielnia kelnerska, toalety oraz pomieszczenie socjalne.
Pierwsze piętro przeznaczono na apartamenty dla gości. Znajdują się tu cztery pokoje dwuosobowe oraz dwa pokoje czteroosobowe, wszystkie apartamenty są wyposażone w prywatne łazienki. Poza pokojami, goście na tym piętrze mogą również korzystać ze wspólnego holu z balkonem.
Na ostatniej kondygnacji zostały ulokowane dwa pokoje gościnne z prywatnymi łazienkami oraz pomieszczenia gospodarcze, pozostała część tej kondygnacji jest poddaszem nieużytkowym, którego projekt nie obejmuje.