Iga Perechuda
licencjat
Transowa kalibracja

Inspiracją do realizacji prezentacji dyplomowej są moje zainteresowania i doświadczenia w zakresie duchowości człowieka. Od lat interesuje mnie psychologia, fizyka kwantowa, szczególnie w naukach Joe Dispenzy, medytacja, korelacja umysłu kreatywnego ze skłonnością do zainteresowania medytacją, sztuka psychodeliczna, liczby kwantowe, liczby anielskie, buddyzm, hiduizm, szamanizm, bioenergoterapia oraz medytacja.
W pracach poszukuję środka, który jest w stanie w jakiś sposób pomóc przywrócić spokój dzięki swojej wizualności. Tą myślą kierowałam się szczególnie tworząc ruchome video.  Priorytetowo interesują mnie ukryte możliwości człowieka wykraczające ponad współczesną medycynę, takie jak widzenie aury, słyszenie głosu danej boskiej osoby, dar do uzdrawiania bioenergoterapią czy czucie czyjejś energii. Energia jest to nieskończenie wiele niewidocznych cząsteczek jonów i elektronów, które odpowiadają za to jakie myśli i zdarzenia do siebie przyciągamy. Niektórzy nazywają to aurą. Istnieją przypadki gdzie dana osoba otrzymuje konkretny dar w niespodziewanej chwili oraz przypadkowo. Jednakże ludzie nie orientują się iż jest to dar, przekierowując go tym samym na wadę. Uznają np. widzenie aury za wadę wzroku. A według mnie w zamian za to możemy dostrajać się do swoich wad, przemieniając słabość w siłę. Tytułowy przedrostek trans nawiązuje do transformacji, czyli wspomnianej przemiany. Jest to jeden z aspektów odnoszący się do tytułu pracy. Słowo kalibracja może oznaczać dostrajanie, nastawianie umysłu w taki sposób, aby pomógł nam w medytacji.
Na świecie żyje wiele mistyków oraz szamanów, którzy potrafią wejść w autentyczny kontakt z tajemniczymi siłami, co nie oznacza że siły te są złymi. Wręcz przeciwnie – dzięki własnemu zainteresowaniu w pozytywne aspekty tematyki pracy nad umysłem oraz ciałem ufam osobowościom specjalizującym się w tych dziedzinach oraz książkom mówiącym o tej wiedzy. Również psychologia korzysta z technik hipnozy bądź używa sztuki, jako formy pomagającej „odczytać” pacjenta. Istnieją także różne formy arteterapii. W odpowiedzi na psychiczne problemy człowieka powstaje coraz więcej rozwiązań podobnych do arteterapii i uzdrawiania za pomocą obrazowych wizji. Własną prezentowaną pracą również prezentuję pewien zakres danej terapii, lub też wizji, wysuwając nową propozycję.
Pokazywany cykl to również rodzaj autorskiej wypowiedzi o aspekcie mistycznym człowieka. Zależy mi na tym, aby przedstawiony, ruchomy obraz pomagał skupić uwagę odbiorcy. Pomoc nad koncepcją przyniosły mi własne doświadczenia życiowe, oglądane mandale, ceremonie medytacji, festiwale duchowe oraz praktyki jogi, w których uczestniczyłam. Ważne były również wnioski wyciągane z pojawiających się emocji w trakcie różnych przeżyć. W medytacji odkrywam spokój siedząc w pokoju w otaczającej mnie ciszy. Na wielkim wzgórzu, na festiwalu szamańskim przy pochodniach, dźwiękach bębnów w transowym tańcu pojawia się radość oraz poczucie siły, podczas gdy później leżąc na trawie patrzę w niebo a spokój otula całe ciało, gdy uszy słyszą dźwięki harfy a skórę głaszcze letni wiatr.
W sekwencjach wideo możemy dostrzec zatrzymujące się kadry. Moją intencją podczas tworzenia było również nawiązanie do mandali. Jak wyjaśnia źródło: Mandala buddyjska to harmonijne połączenie koła i kwadratu[3], gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, tego co jest związane z człowiekiem i ziemią. Obie figury łączy punkt centralny, który jest zarówno początkiem, jak i końcem całego układu. Istnieją różne rodzaje mandali. Są mandale oczyszczające, występują też mandale wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia. W najszerszym znaczeniu mandale są diagramami, które ukazują w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę.
We własnej pracy również posługuję się prostymi figurami geometrycznymi, które dzięki ich multiplikacji tworzą nowe formy. Video oraz prezentowane grafiki zawierają cechy wspólne, na które zwracałam uwagę podczas ich tworzenia, pamiętając o istocie mandali. Każda z prac ma środkowy punkt zbiegu, jest symetryczna oraz posiada centralną kompozycję. Każda posługuje się kształtami figur, jakimi są głównie koło i kwadrat.
Ważny jest dla mnie również kolor. W pracy chciałam utrzymać kolorystykę trzymającą się podobnej gamy barwnej. Grafiki utrzymane zostały w tonacji fioletów, odcieni niebieskiego oraz miejscowo przebijającego różu. Na jednej grafice widnieje zieleń. W prezentacji video również pojawiają się barwy różu, zieleni, fioletu oraz niebieskiego. Czuję iż kolorystyka utrzymana w indygo oraz fioletach jest moja, staje się odzwierciedleniem mojego języka. Owe odcienie od zawsze pozostawały mi najbliższe. Dzieje się tak, również dlatego że ponownie mają one dla mnie znaczenie duchowe. Intuicyjnie czuję że te odcienie przynoszą mi spokój oraz chronią mnie. Najbardziej czuję połączenie z ciemnymi odcieniami fioletu oraz granatowym.  Jak mówi źródło w zależności od długości fali kolory oddają otoczeniu swoją energię, zmieniają również prędkość poruszania się elektronów znajdujących się w każdym żywym organizmie, co ma istotny wpływ na komórki ciała. Kolory pobudzają m. in. wzrost komórek, mogą też stymulować narządy wewnętrzne i wspomagać leczenie wielu chorób.
Dodatkowym aspektem, jaki uwzględniłam w procesie tworzenia video, a także grafik jest ażurowość. Stała się ona wynikiem formy wyjściowej, jaką była transparentność. W procesie modyfikowania manualnego odbitek odręcznych zauważyłam, że w przenikalności warstw zawiera się potencjał, aby zbudować formę na jego podstawie. Przenikające się warstwy posiadają fragmenty nasycone oraz takie, które prześwitują, dzięki czemu powstał nietypowy efekt wizualny. Transparentność oraz przenikalność w tym aspekcie ponownie odnosi się do kwestii duchowych. Energia, której nie widzimy, powstająca z jonów i elektronów, poruszających się cząsteczek energii przenika wszystko oraz wszystkich. Jest zazwyczaj nie do zobaczenia ludzkim okiem. Posiada ją każda istota żywa. Każdy nasz czyn, słowo, gest, a nawet myśl niesie ze sobą ładunek energetyczny. Wchodząc w interakcje z inną żywą istotą, głównie z człowiekiem wymieniamy z nim energię. Robimy to poprzez słowa lub czyny. Innymi słowy żyjąc w dzisiejszym świecie nie jesteśmy w stanie powstrzymać przenikania naszej energii/aury z cudzą.
Równocześnie takie samo znaczenie stanowi tutaj dźwięk, do którego inspiracji posłużyła woda oraz dźwięki niosące wibrację. Zależało mi, aby poszczególne dźwięki wpasowywały się do
sekwencji zmieniających się w obrazie. Wibracja jest kolejnym elementem jaki nawiązuje do aspektu duchowego. Na świecie istnieją szkoły, które uczą uzdrawiania poprzez śpiew, ponieważ niesie on konkretną wibrację, która dzięki wprawianiu w ruch ponownie energii cząsteczek sprawia że aktywują się nasze intencje, oraz otwiera się czakra gardła- 2 ośrodek energii w ciele odpowiadający za czucie emocji smutku, wyrażanie uczuć, swobodę wypowiedzi oraz śpiewu.(Jeśli każdy z ośrodków w naszym ciele jest otwarty, możemy bez przeszkód czuć radość, żyć długo oraz być w pełni zdrowia). Najpotężniejszym dźwiękiem, jaki można zaśpiewać jest mantra Om.  W hinduizmie uznaje się ją za dźwięk, z  którego zrodził się cały Wszechświat. Podczas wymowy tej sylaby możemy poczuć bardzo silne drganie w okolicach gardła. Świadczy to, że jej wymowa wywołuje bardzo silne wibracje w głosie oraz te w znaczeniu wprawiania cząsteczek energii w ruch.
Prezentowana praca składała się z kilku etapów. Pierwotnym punktem wyjścia były odbitki manualne, które następnie edytowałam cyfrowo. Stosując m. in. nieskończoną multiplikację, do której również nawiązuje temat pracy, chciałam nawiązać do nieskończoności duszy. Praca jest momentem, w którym doszło do konfrontacji ciała z medium- drukowanych na prasie manualnych śladów oraz następnie z ich skanem oraz obróbką. Taki obszar działania poszerzył moją kreatywność w zakresie wykorzystanych sposobów realizacji i pomógł mi osiągnąć wyjątkowe jak dla mnie i niespodziewane rezultaty.
Prezentacja dyplomowa składa się z 8 cyfrowych grafik wieloformatowych - 70 x 100 cm oraz obrazu ruchomego trwającego 1 minutę i 44 sekundy.
Inspiracje przyniosły również: polska muzyka alternatywna szczególnie, Kortez, obrazy Wojciecha Fangora, Urszuli Broll - polskiej artystki malującej mandale, działania jej męża – Andrzeja Urbanowicza, czy Hilmy af Klint używającej do tworzenia sztuki wahadła energetycznego.
Grafiki powstałe ze zmultiplikowanych fragmentów skanów gestu malarskiego również zostały dołączone do dyplomu. Prezentowane są również pierwotne odbitki, które zostały przetworzone cyfrowo.


Iga Perechuda
Back to Top