Agnieszka Gandurska
Filtr
PRACA LICENCJACKA
FILTR
Praca składa się instalacji w.200cm s.100cm g.50cm oraz sześciu grafik w formacie 100x70 zrobionych techniką sitodruku.
Filtr jako odmienna, wykreowana, zastępcza rzeczywistość.
Praca porusza problem, wpływu mediów na strukturę osobowości człowieka. Media stanowią dla współczesnego człowieka ważne źródło wiedzy o świecie, a także o jego własnej sytuacji, często ważniejsze niż kontakty i doświadczenia bezpośrednie. W tym właśnie znaczeniu media są nieodzownym elementem życia społecznego.
Media nie są tylko odzwierciedleniem rzeczywistości, ale kreują ją i tworzą jej imitacje. Kreują rzeczywistość której wytworem jest kultura upozowana w której rzeczywistość społeczna miesza się z medialna do granic nierozpoznawalności. To może rodzić zagrożenie bezkarnego manipulowania, co oznacza bezkrytyczne korzystanie z mediów, przez które człowiek żyje w specyficznym świecie iluzji, w którym dobrze się czuje. O stopniowym przejęciu rzeczywistości medialnej jako prawdziwej decyduje intensywność korzystania z mediów: im częściej i więcej czasu odbiorcy spędzają na przykład przed ekranami telefonów, tym mocniej ich wyobrażenia o społeczeństwie i jego problemach odzwierciedlają świat przedstawiony w telefonach, nie zaś otaczającą ich rzeczywistość. Sfera poznawcza i sfera osobowościowa zostaje zagrożona. Każdy z nas przechowuje przekonania, wykreowane przez świat mediów, w oparciu o które mogą powstawać nasze myśli. Przekonania te składają się na nasz sposób myślenia, który determinuje to jak wygląda nasza rzeczywistość. Może to prowadzić do zaburzeń osobowości. W życiu ważna jest świadomość i poczucie ''własnego ja''. Własne ja czyli to jakim jest się naprawdę, świadomość własnej osobowości, myślenia i poznawania natomiast ''Ja idealne'' jest tylko wyobrażeniem siebie, wizja tego jakim chciałoby się być. Kiedy osobowość zostaje narażona powstaje rozbieżność pomiędzy ''własnym ja'' i ''ja idealny''
Instalacja składa się z dwóch postaci, które ukazują symboliczne rozbicie pomiędzy wspomnianym ''własnym ja'' oraz ''ja idealny''. Aby zaznaczyć rozbieżność osobowościową postacie są budowane na dwa rożne sposoby, jedna jest zbudowana w sposób statyczny natomiast druga jako jej przeciwieństwo posiada konstrukcje dynamiczną. Postacie sklejone są z małych pudełeczek, co pokazuję jak bardzo złożona jest złożona osobowość człowieka oraz jak wiele elementów wpływa na jej strukturę. Pleksy z nadrukami tworzą metaforę klatki, w której uwięzione są postacie. Poziome płyty przecinające człowieka, są przedstawieniem sfery poznawczej i osobowości człowieka. Zadrukowane przestrzenie pleks nawiązują do tytułowego filtru, przysłaniają oraz wpływają na odbiór rzeczywistości.
W grafikach można odnaleźć odpowiedz na definicje przeżycia zastępczego, które pojawia się gdy odbiorca niezadowolony z ''własnego ja'' utożsamia się z innymi postaciami postaciami, wczuwa się w ich stany i nastroje, których z jakiś względów nie doświadcza w drodze bezpośrednich kontaktów. W takim wypadku odbiorca w mediach szuka ucieczki od rzeczywistości, sposobności do przeżycia doznań kompensujących mu braki i niedostatki jego sytuacji życiowej.