Kamil karcz
Przez las / animacja
PRACA LICENCJACKA
Przez Las/animacja
Przedmiotem dyplomu jest krótkometrażowy film animowany wykonany w technice poklatkowej. Animacja to technika istniejącą w filmie od samych jego początków. Jest także jedną z najbardziej zróżnicowanych i czasochłonnych technik. Dziś, wraz z rozwojem technologii komputerów osobistych, tabletów i oprogramowania graficznego, tworzenie animacji jest możliwe do wykonania przez jedną osobę, a dzięki Internetowi może on nie tylko posiąść potrzebną mu wiedzę, ale również z ogromną łatwością opublikować/rozpowszechnić swoje dzieło.
Wiele z tych autorskich kreskówek stanowiły dla mnie inspirację do stworzenia własnej animacji. Do tej pory zajmowałem się formami animowanymi jedynie w bardzo krótkich, kilkusekundowych sekwencjach, które stanowiły rodzaj wprawek oraz ćwiczeń. Stworzenie kilkuminutowego filmu animowanego było więc wielkim wyzwaniem. Dlatego też sądzę, że ważną tej pracy stanowi także proces jej tworzenia. Od początkowych pomysłów (znacznie różniących się od finałowego konceptu) przez szkice postaci, napisanie scenariusza, stworzenie storyboardu, animatica aż po animację w jej ostatecznej formie, która była później edytowana i połączona z efektami dźwiękowymi oraz podkładem muzycznym. Starałem się dosyć konsekwentnie podążać krokami jakie tradycyjnie podejmuje się przy tworzeniu filmów animowanych. Wieloma z elementów tego procesu nie zajmowałem się nigdy wcześniej, stanowiły więc one dla mnie znaczące wyzwanie, ale również okazję do nauki.
Film przedstawia historię dwóch postaci: wilkopodobnego stwora i roślinki, którą nosi ze sobą w doniczce. Roślina przy pomocy swoich liści pokazuje wilkowi drogę, a on bez zastanowienia nią podąża. Nie wiemy, dokąd bohaterowie zmierzają, możliwe, że oni sami o tym nie wiedzą. Pierwsza część filmu służy głównie przedstawieniu trzech konceptów: wspomnianej funkcji roślinki jako swego rodzaju kompasu, przewodnika dla wilka oraz przyjaźni obu bohaterów, a także ukazaniu długiej drogi jaką przemierzają. Później roślinka zostaje porwana i wilk sam, bez wskazówek, musi ją odnaleźć. Choć mu się to udaje, na koniec pozostawiony zostaje samemu sobie, bez jakiegokolwiek przewodnika, musi wybrać drogę, którą dalej podąży. To właśnie zakończenie najlepiej ilustruje przesłanie filmu: konieczność podejmowania własnych decyzji, wybrania własnej drogi. Wilk, podczas
samodzielnej misji ratunkowej ratując swojego przyjaciela, w której musiał zmierzyć się z mrocznymi wielookimi potworami i ogromnym ptakiem, nabrał odwagi i pewności siebie, stał się bardziej niezależny. Choć jest to bardzo prosta historia, a samo przesłanie nieskomplikowane, starałem się by było one klarownie zaprezentowane przez cały film.
Mimo mroczniejszych elementów, inspirowanych horrorem, dążyłem do tego by animacja była odpowiednia i zrozumiała dla każdego, bez względu na wiek. Inspiracje stanowiły dla mnie liczne kreskówki, bajki, filmy animowane, jak i również twórczość różnych animatorów takich jak między innymi Felix Colgrave czy David Firth.
Jednym z moich głównych celów, a jednocześnie pewnego rodzaju wyzwaniem, było samodzielne stworzenie filmu animowanego. Takiego, który posiada wszystkie najważniejsze elementy stworzonej animacji oraz przedstawia oryginalną historię, która ma miejsce w świecie stworzonym od podstaw, z moimi wykreowanymi postaciami. Starałem się by film zawierał wyraźny, zrozumiały przekaz oraz elementy, które być może wpłyną na emocje w widzu.


Miejsce ekspozycji: sala 018

Back to Top