licencjat
Opis artystycznej części pracy licencjackiej

Praca dyplomowa obejmuje koncepcję modernizacji budynku dawnej świetlicy znajdującej się we wsi Brody w powiecie żarskim w województwie lubuskim. Gmina Brody graniczy z terytorium Niemiec, a dzięki przeważającej powierzchni lasów, terenów rolniczych i agroturystyki jest to szczególnie atrakcyjny ekonomicznie region nie tylko dla mieszkańców pobliskich powiatów, ale i turystów zza granicy. 
W tym miejscu byłej świetlicy zaplanowano ośrodek szkoleniowo-warsztatowy wykorzystujący potencjał i naturalne walory okolicy, będący centrum kompleksowych zajęć, włączających okolicznych mieszkańców do promowania własnych umiejętności, ale i oferujące szeroką gamę aktywności na świeżym powietrzu. Ośrodek mógłby oferować rożnym firmom i instytucjom, ale i prywatnym grupom, możliwości rozwoju zarówno w sferach biznesowych, integracyjnych jak i hobbystycznych (np. warsztaty malarskie, kulinarne itp.). Zaprojektowano również wypożyczalnię rowerów i herbaciarnię, która mogłaby stanowić autonomiczną przestrzeń dostępną dla mieszkańców i odwiedzających gminę, jak również służyć gościom ośrodka. 
Największą przeszkodą było rozplanowanie funkcjonalnego układu odpowiadającego przeznaczeniu budynku, którego kondygnacje posiadają niespójny podział pomieszczeń i stref komunikacyjnych a także diametralnie różnią się wysokością i poziomami. Dodatkowo budynek posiada niepraktyczne usytuowane wejście, klatkę schodową i nie jest przystosowany do użytku przez osoby niepełnosprawne. Z tego względu zaproponowano nowy układ funkcjonalny i czytelną komunikację pomiędzy pomieszczeniami. Zaplanowano także klatkę schodową z windą oraz łazienki bez barier.
Wiodącym założeniem aranżacji wnętrza było nawiązanie do charakteru XVIII- wiecznego pałacu Brühla znajdującego się w pobliżu obiektu, tak aby uhonorować dorobek kulturowy dawnego miasta Brody, ale również nadać wnętrzu współczesny charakter łączący ponadczasową klasykę z nowoczesnością. Aby zrealizować ten cel użyty został szeroko rozumiany kontrast zauważalny przede wszystkim w wyglądzie ścian- kontrast kolorów farb, sztukaterii i posadzki z wyposażeniem, ale również kontrast pomiędzy takimi elementami jak nowoczesne meble, minimalistyczne oprawy oświetlenia czy wzory na przeszklonych drzwiach i ściankach. Takie połączenie tradycji i współczesności nadaje obiektowi nietuzinkowy, eklektyczny charakter podkreślający zabytkowy charakter gminy, ale również potencjał i otwartość jaką dysponuje ten region.
Back to Top